VIDEO Cîţu: Va începe în următoarea perioadă un program-pilot pentru e-facturare

Ministrul Finanţelor, Florin Cîţu, a afirmat, joi, că în perioada următoare va începe un program-pilot pentru e-facturare, menţionând că procesul de digitalizare a facturilor continuă.

La începutul şedinţei de guvern, premierul Ludovic Orban i-a transmis ministrului Finanţelor că aşteaptă digitalizarea facturilor. "Aşteptăm digitalizarea, domnule ministru. Abia aştept momentul în care digitalizăm facturile", a spus Orban.


"Digitalizarea continuă. (...) Avem, va începe în următoarea perioadă un program-pilot pentru e-facturare. Este acea măsură care va aduce la buget, din estimările nu numai ale noastre, şi ale instituţiilor internaţionale şi ceea ce am văzut în alte ţări, în special în Italia, cel puţin două puncte procentuale venituri, ceea ce înseamnă aproape 20 de miliarde de lei în acest moment", a precizat Cîţu. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...