VIDEO Coronavirus: Parisul ar putea intra în alertă maximă de luni (ministrul Sănătăţii)

Parisul şi suburbiile sale ar putea intra de luni în stare de alertă maximă pentru epidemia de coronavirus, dacă se confirmă avansarea epidemiei în regiune, a declarat joi ministrul francez al Sănătăţii, Olivier Véran, relatează AFP.

Capitala franceză şi suburbiile sale au ''depăşit cele trei praguri care pot corespunde zonei de alertă maximă'', a declarat ministrul Véran, în cadrul unei conferinţe de presă. "Dacă acest lucru se confirmă, nu am avea altă opţiune decât să plasăm Parisul şi suburbiile sale în alertă maximă şi aceasta de luni", a precizat ministrul francez, indicând că situaţia va fi revizuită duminică. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului