VIDEO Epava Endurance, nava exploratorului britanic Ernest Shackleton, descoperită în largul Antarcticii

Epava Endurance, nava exploratorului britanic Ernest Shackleton, zdrobită de gheţuri în largul Antarcticii în 1915, a fost descoperită în Marea Weddell, la o adâncime de 3.000 de metri, au anunţat miercuri descoperitorii, potrivit AFP.

''Suntem foarte emoţionaţi că am localizat şi captat imagini cu Endurance'', a afirmat Mensun Bound, directorul expediţiei de explorare organizată de Falklands Maritime Heritage Trust.

''Este pe departe cea mai frumoasă epavă din lemn pe care am văzut-o vreodată. Stă dreaptă, foarte semeaţă pe fundul mării, intactă, într-o stare de conservare uimitoare'', a adăugat exploratorul.


populare
astăzi

1 Actorul Marius Manole a aflat o poveste veche despre premierul Bolojan de la o chelneriță din Oradea. „Asta spune multe despre el”

2 UPDATE Acesta este PSD, oameni buni...

3 Rețineți asta / A fost ultima guvernare la care a mai participat PSD!

4 Grindene, uită-te pe contul lui Bolojan, să vezi diferența dintre voi, prostule!

5 Acesta este PSD, oameni buni! / Cine a „vândut” de fapt România? Lista prezentată de Oana Gheorghiu