VIDEO Fotbal: Manchester City s-a calificat în premieră în finala Ligii Campionilor

Manchester City s-a calificat în premieră în finala Ligii Campionilor la fotbal, marţi seara, după ce a învins-o pe Paris Saint-Germain cu scorul de 2-0 (1-0), pe teren propriu, în manşa secundă a semifinalelor.

City, după 2-1 la Paris, s-a impus şi în retur, prin ''dubla'' algerianului Riyad Mahrez (11, 63).

PSG, finalista ediţiei trecute, a acuzat absenţa atacantului său vedetă Kylian Mbappe, accidentat şi rămas pe banca de rezerve.

Campioana Franţei avea nevoie de victorie, dar echipa pregătită de Pep Guardiola a fost cea care a început cu dreptul şi a deschis scorul în min. 11, prin Mahrez, algerian născut la Paris, cu un şut din unghi, după un şut blocat al lui De Bruyne.

PSG a replicat imediat, iar fundaşul brazilian Marquinhos (16) a trimis mingea în bară, cu capul, în urma unui corner. Formaţia antrenată de Pochettino a trecut din nou pe lângă gol câteva minute mai târziu (19), când Bernardo Silva a fost deposedat de minge, iar Di Maria a şutat pe lângă poarta părăsită pentru moment de Ederson.

Oaspeţii au încercat să construiască, dar au fost lipsiţi de inspiraţie, vedeta Neymar nereuşind să se descurce în faţa unei echipe care s-a apărat formidabil, cu mult spirit de sacrificiu, mai ales portughezul Ruben Dias, şi cu un pressing extraordinar.

Ultima ocazie a primei reprize i-a aparţinut lui Bernardo Silva, dar portarul Navas a fost la post (45+2).

City a fost echipa mai periculoasă şi după pauză, iar Navas a fost pus la încercare de tânărul Foden (55), după care acelaşi Foden i-a pasat ideal în faţa porţii lui Mahrez, iar acesta a tranşat practic soarta partidei (63). Mai mult, PSG a rămas în zece, Di Maria fiind eliminat (69) pentru lovirea intenţionată a lui Fernandinho.

Gazdele au mai avut o bară, prin acelaşi Foden (77), Navas s-a remarcat la şutul lui De Bruyne (80)

Starea terenului a fost influenţată, mai ales în prima repriză, de o ploaie torenţială cu grindină căzută înainte de meci.

În finala din 29 mai, de la Istanbul, Manchester City o va înfrunta pe Chelsea sau Real Madrid (1-1 în tur).

Manchester City - Paris Saint-Germain 2-0 (1-0)
A marcat: Riyad Mahrez (11, 63).
Manchester, City of Manchester Stadium
Liga Campionilor - semifinale (retur)
În tur: 2-1.

Au evoluat echipele:
Manchester City: 31. Ederson Moraes - 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 3. Ruben Dias, 11. Oleksandr Zincenko - 20. Bernardo Silva (7. Raheem Sterling, 82), 25. Fernandinho (căpitan), 8. Ilkay Gundogan - 26. Riyad Mahrez, 17. Kevin De Bruyne (9. Gabriel Jesus, 82), 47. Phil Foden (10. Sergio Aguero, 85). Antrenor: Pep Guardiola.
Rezerve neutilizate: 13. Zack Steffen, 33. Scott Carson - 6. Nathan Ake, 14. Aymeric Laporte, 16. Rodri, 21. Ferran Torres, 22. Benjamin Mendy, 17. Joao Cancelo.
PSG: 1. Keylor Navas - 24. Alessandro Florenzi (31. Colin Dagba, 75), 5. Marquinhos (căpitan), 3. Presnel Kimpembe, 22. Abdou Diallo (25. Mitchel Bakker, 83) - 21. Ander Herrera (23. Julian Draxler, 62), 8. Leandro Daniel Paredes (15. Danilo Pereira) - 11. Angel Di Maria, 6. Marco Verratti, 10. Neymar - 9. Mauro Icardi (18. Moise Kean, 62). Antrenor: Mauricio Pochettino.
Rezerve neutilizate: 16. Sergio Rico, 60. Mathyas Randriamamy - 4. Thilo Kehrer, 7. Kylian Mbappe, 12. Rafinha, 19. Pablo Sarabia, 20. Layvin Kurzawa.

Arbitru: Bjorn Kuipers; arbitri asistenţi: Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toţi din Olanda); al patrulea oficial: Tasos Sidiropoulos (Grecia)
Arbitru video: Pol van Boekel, arbitru asistent video: Dennis Higler (ambii din Olanda)
Cartonaşe galbene: Herrera (22), Verratti (71), Zincenko (71), De Bruyne (74), Kimpembe (87), Danilo (89).
Cartonaş roşu: Di Maria (69).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

2 Voi ați văzut asta? / America, oameni buni...