VIDEO Gelu Voican Voiculescu, lovit, scuipat și alungat de revoluționari după ce s-a dus, sfidător, în Piața Universității/El este judecat pentru crime împotriva umanității

Gelu Voican Voiculescu, lovit, scuipat și alungat de revoluționari după ce s-a dus, sfidător, în Piața Universității/El este judecat pentru crime împotriva umanității.

Încă de când l-au văzut, oamenii prezenți la troiță l-au admonestat, scuipat și îmbrâncit pe Gelu Voican Voiculescu. Ba mai mult, acesta a fost lovit cu o cârjă în cap.

 Reamintim faptul că Gelu Voican Voiculescu este trimis în judecată de procurorii Parchetului General și este acuzat de crime împotriva umanității în ”Dosarul Revoluției”.

Gelu Voican Voiculescu a participat activ la evenimentele din timpul Revoluției din decembrie 1989. El a participat ca delegat al Frontului Salvării Naționale, alături de gen. Victor Atanasie Stănculescu și de prof. Virgil Măgureanu, la procesul intentat lui Nicolae Ceaușescu din 25 decembrie 1989 și la execuția liderului comunist. Tot el s-a ocupat și de înhumarea soților Ceaușescu.

După Revoluția din decembrie 1989, el a deținut funcția de viceprim-ministru în primul guvern provizoriu și responsabil cu controlul serviciilor secrete (28 decembrie 1989 - 28 iunie 1990).




populare
astăzi

1 Țara în care am ajuns să trăim... / Citiți povestea asta și decideți voi care este adevărul...

2 Citiți și voi ce se întâmplă în Serbia după ce China a pus mâna pe cele mai mari zăcăminte de cupru și aur din Europa

3 „Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română

4 „Era foarte supărat pe emigranți. Efectiv m-am simțit batjocorit, umilit / I-am explicat că anul trecut am plătit taxe de 5.000 de lire, nu m-a înțeles”

5 Surpriză în cursa pentru șefia Parchetelor: cine vrea să conducă Parchetul General, DNA și DIICOT. Calendar și data rezultatelor