VIDEO Imagini de colecție/După vestele antiglonț, ucrainenii au testat și căștile de protecție ale rușilor

După ce în urmă cu câteva zile militarii ucraineni au făcut „disecția” unor veste antiglonț rusești, aflând că în ele sunt puse niște bucăți de oțel ruginite care nu pot opri prea multe proiectile, acum soldații ucraineni au luat la pumni o cască de protecție rusească, pentru a vedea cât de rezistent este „kevlarul” din ele.

Militar ucrainean, ia la pumni o casca de protectie ruseascaFoto: Captura video

Într-un video apărut pe rețelele de socializare, un grup de militari ucraineni într-un tranșeu undeva pe front pun la „încercare” o cască rusească de tipul 6B47 care, teoretic, ar trebui să fie construite din kevlar, un material foarte rezistent la impact și șocuri și care e greu deformabil.

Cu toate acestea, unul din militarii ucraineni ia la pumni casca rusească și, după câteva lovituri, arată cât de mult s-a deformat echipamentul care ar trebui să protejeze militarii ruși pe front.

După, soldatul ia la pumni casca prin interior, reușind să o „îndrepte”, ca mai apoi, în timp ce colegii săi se amuzau, să lovească echipamentul de protecție direct cu capul.


populare
astăzi

1 „Am făcut sex într-un hotel chinezesc, apoi am descoperit că am fost difuzați către mii de oameni”

2 Profesoara româncă rupe tăcerea despre legătura sa cu Jeffrey Epstein: „Aș vrea să nu-l fi cunoscut niciodată. Sunt revoltată de depravarea sa”

3 „Un mic trădător de țară”. Apropiat al lui Trump, acuzații explozive din SUA: George Simion a făcut lobby pentru scoaterea României din Visa Waiver

4 De citit... / Statele care pot „băga” SUA sau China oricând în „buzunare”

5 Țara în care am ajuns să trăim...