VIDEO Iohannis: Abordarea politică este una, abordarea publică în situaţia de pandemie trebuie să fie una aplicată

Preşedintele Klaus Iohannis a vorbit, miercuri, la Palatul Cotroceni, despre diferenţa dintre abordarea politică şi cea a autorităţilor, legată de combaterea pandemiei COVID-19.

"Sănătatea publică este ameninţată de COVID-19, iar politica românească este ameninţată de PSD. Sunt două pericole şi trebuie să ne adresăm şi într-o parte şi în cealaltă parte. După alegeri, este evident că această creştere a numărului de bolnavi ne îngrijorează mai mult decât alegerile care vor veni şi trebuie să luăm măsurile care se impun în prag de toamnă, iarnă, fiindcă lucrurile probabil se vor complica odată cu venirea toamnei şi cu vremea mai rece", a afirmat şeful statului, într-o conferinţă de presă.


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență