VIDEO Iranul, favorabil unor negocieri privind dosarul nuclear pentru a ridica ''toate sancţiunile'' (preşedinte)

Noul preşedinte iranian Ebrahim Raisi a declarat marţi că este în favoarea unor negocieri pentru salvarea acordului internaţional privind programul nuclear iranian, negocieri întrerupte de la alegerea sa în iunie, dacă ''obiectivul final este ridicarea tuturor sancţiunilor opresive'', relatează AFP.

''Nu avem încredere în promisiunile guvernului american'', care s-a retras din acest acord sub preşedinţia lui Donald Trump, dar acum vrea să revină la el sub conducerea lui Joe Biden, a adăugat noul preşedinte iranian în discursul său video preînregistrat difuzat la Adunarea Generală a ONU.


populare
astăzi

1 VIDEO Voi realizați că ăsta încearcă să blocheze iar România?

2 Cum l-au depistat și omorât SUA și Israel pe ayatollahul Khamenei

3 Putin „își roade unghiile”, în timp ce SUA și Israelul lovesc Iranul. Experții avertizează: „Rusia va pierde un partener militar vital”

4 O imagine care dă fiori...

5 Poveste de film din Japonia / Un bărbat a plătit 24 de ani chiria la un apartament gol ca să-l prindă pe ucigașul soției lui