VIDEO Mii de participanţi la marşul extremei drepte în Ierusalimul de Est: O primă provocare pentru noul guvern israelian

VIDEO Mii de participanţi la marşul extremei drepte în Ierusalimul de Est: O primă provocare pentru noul guvern israelian

Mii de naţionalişti israelieni de extremă dreapta au mărşăluit marţi într-o procesiune fluturând drapele prin Ierusalimul de Est, eveniment ce a reaprins tensiunile cu palestinienii şi care reprezintă o primă provocare pentru noul guvern al Israelului, relatează miercuri Reuters şi France Presse.

Luna trecută, confruntări israeliano-palestiniene în Ierusalimul contestat au contribuit la declanşarea a 11 zile de lupte transfrontaliere între Israel şi gruparea militantă Hamas la putere în Gaza.

Marţi, poliţia israeliană călare şi dotată cu echipamente antirevoltă a înconjurat zonele ce duceau la punctul de aprindere al tulburărilor în Oraşul Vechi înconjurat de ziduri, Poarta Damascului, degajând zona înainte de sosirea participanţilor la marş.

Manifestanţii, dintre care tineri şi militanţi evrei ultranaţionalişti şi de extremă dreapta purtând steaguri israeliene albastru şi alb, au plecat dintr-un cartier ultrareligios din Ierusalimul de Vest pentru a traversa spre Ierusalimul de Est şi a ajunge în piaţa din faţa Porţii Damascului, un loc popular de adunare şi socializare pentru palestinieni, cu vedere spre Cartierul Musulman al Oraşului Vechi unde se află Esplanada Moscheilor.


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?