VIDEO Ministrul de externe francez se bucură după înfrângerea premierului australian care anulase achiziţia submarinelor franceze

Ministrul de externe francez Jean-Yves Le Drian şi-a manifestat sâmbătă deschis bucuria după înfrângerea în alegerile legislative a premierului australian Scott Morrison, cel care anul trecut a anulat un contract de zeci de miliarde de euro pentru achiziţia unor submarine franceze, guvernul de la Canberra optând în schimb să cumpere submarine americane după ce a încheiat o alianţă de securitate cu SUA, relatează AFP.

''Înfrângerea premierului (Scott Morrison) îmi convine de minune'', a spus Jean-Yves Le Drian, provocând râsete în rândul celor prezenţi la ceremonia în care i-a predat lui Catherine Colonna conducerea diplomaţiei franceze.


populare
astăzi

1 Primul general român care spune pe bune ce se întâmplă

2 Țara în care am ajuns să trăim...

3 SURSE S-a aflat formula viitorului Executiv. Cum ar putea arăta Guvernul condus de Eugen Tomac

4 Amănunte care dau fiori despre explozia dronei din Portul Constanța...

5 „Valorile” României au lovit din nou...