VIDEO Moldovan (Ministerul Sănătăţii): Testele PCR au siguranţă de 98%; zilnic se fac 26.000 de teste

Testele PCR au o precizie de 98%, iar autorităţile fac zilnic un număr de 26.000 de teste de acest tip, a declarat joi secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Horaţiu Moldovan.

"Testele PCR au siguranţă foarte mare, specificitatea şi sensibilitatea lor este de 98%, însă numărul mare de testări, de 26.000 (pe zi - n. r.), pot să pună probleme de gestiune a probelor, de transfer al probelor. Verificăm aceste lucruri, astfel încât această metodă să fie din ce în ce mai sigură la nivel global", a afirmat secretarul de stat, la finalul unui eveniment organizat de Federaţia Industriei Hoteliere din România (FIHR), pe tema situaţiei domeniului turistic în pandemie.

Moldovan a subliniat că autorităţile fac eforturi pentru creşterea gradului de precizie în procesul de testare.


populare
astăzi

1 Taxa europeană pe carbon / un șofer de Dacia Logan ar putea plăti 800 de lei în plus anual

2 Așa o fi?

3 VIDEO Priviți ce se întâmplă la Moscova!

4 Curtea Supremă anulează acordul de concediere Leroy Merlin, angajatul primește de trei ori mai mult

5 „Să te ia dracu, Putin!” / Revolta comercianților care și-au pierdut afacerile în urma atacului cu drone al ucrainenilor din Moscova