VIDEO Poliţist local amendat pentru că a intrat fără mască într-un magazin. „De ce n-ai mască, nesimţitule?”

VIDEO Poliţist local amendat pentru că a intrat fără mască într-un magazin. „De ce n-ai mască, nesimţitule?”

Un doljean l-a filmat pe un poliţist local în uniformă care intrase fără a purta mască într-un magazin, încălcând astfel legislaţia valabilă în timp de pandemie. Mai mult decât atât, cel care a filmat totul l-a apostrofat dur pe poliţist, apoi a pus imaginile pe o reţea de socializate.

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Dolj, în urma imaginilor apărute în spaţiul public, referitoare la un poliţist local, care ar fi intrat într-un magazin din Craiova, fără a purta masca de protecţie, poliţiştii Secţiei 3 Poliţie Craiova s-au sesizat din oficiu.

Astfel, poliţistul local a fost amendat cu 500 de lei pentru încălcarea prevederilor Legii 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea pandemiei de COVID-19.

„De asemenea, verificările sunt continuate de poliţişti în vederea identificării persoanei care se poate auzi pe înregistrare adresând cuvinte jignitoare”, au mai precizat reprezentanţii IPJ Dolj. Şi persoana în cauză riscă să fie amendată pentru încălcarea legii privitoare la ordinea şi liniştea publică.

 


populare
astăzi

1 Monica Pop și prietenele sale, date afară dintr-un restaurant din Capitală. „S-a purtat execrabil”

2 „Nemuritorii” / șefii încremeniți în funcții publice din instituții-cheie

3 Recorder / Documentar devastator despre starea Justiției din România, în ziua în care CCR decide dacă magistrații își merită pensiile speciale

4 Cât de importantă mai e România pentru aliați. Mesajul al lui Armand Goșu: „Occidentalii nu-s tâmpiți să-i facem din vorbe”

5 Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri