VIDEO Priviți, Serviciul Secret a percheziționat casa „Pașei Mercedes”, starețul mănăstirii Lavra Pecerska din Kiev

VIDEO Priviți, Serviciul Secret a percheziționat casa „Pașei Mercedes”, starețul mănăstirii Lavra Pecerska din Kiev

Mitropolitul Pavlo, starețul mănăstirii Lavra Pecerska din Kiev, a fost vizitat sâmbătă, 1 aprilie, de Serviciul de Securitate al Ucrainei.

Autoritățile de la Kiev au transmis că șeful Bisericii Ortodoxe Ucrainene a Patriarhiei Moscovei, supranumit Pașa „Mercedes”, este acuzat în temeiul a două articole din codul penal: incitarea la ură interreligioasă și justificarea agresiunii armate din partea Federației Ruse.

Casa sa a fost percheziționată, iar el a fost filmat când a părăsit mănăstirea cu Mercedesul său.

Capul bisericii este recunoscut pentru ieșirile sale extravagante.

„Nimic neobișnuit, doar pașa „Mercedes” cu o eșarfă Louis Vuitton”, scriu jurnaliștii de la Nexta.


populare
astăzi

1 BREAKING Forțele armate ale SUA au capturat petrolierul rusesc fugit de sub blocada din Venezuela / Tensiune în creștere între SUA și Rusia

2 Maduro a transferat 113 tone de aur în Elveția din rezervele Venezuelei, potrivit datelor vamale

3 „Împroșcat cu murdării în toaleta vagonului”. Experiența umilitoare reclamată de un român după o călătorie cu trenul

4 Președintele României la Paris...

5 „I-am dat o stea” / De ce refuză românii să lase bacșiș livratorilor