VIDEO Rușii se laudă că au „ucis” un tanc Leopard 2, dar în realitate, era o combină...

Armata rusă a făcut public un videoclip marți, 6 iunie, în care a susținut că un elicopter Ka-52 a tras într-un tanc Leopard 2, primit de ucraineni de la susținătorii occidentali.

Mai mult, ministerul s-a lăudat spunând că este prima dovadă video cu un astfel de atac.

Informația a fost însă contrazisă rapid chiar de un canal rusesc, Voienniy Osvedomitel, care a subliniat nu doar că nu a fost vorba despre un tanc Leopard, ci că nu era deloc un tanc.

”Nu vrem să spunem nimic, însă vehiculul din filmarea publicată de Ministerul Apărării al Federației Ruse nu arată deloc ca un tanc. Arată mai mult ca o combină agricolă”, a transmis canalul rusesc. Mesajul a fost distrubuit de Dmitri, administratorul site-ului War Translated .

În unul din cadrele analizate sunt vizibile 4 roți ale unui tractor, despre care se crede că ar fi o mașină de erbicidat autopropulsată John Deere 4830.


populare
astăzi

1 Ultima șmecherie a PSD

2 Radu Drăgușin, profit de sute de mii de euro din imobiliare, după o investiție făcută la 20 de ani

3 „Cea mai mare schimbare din medicină de la descoperirea antibioticelor”

4 Dezvăluiri de alcov în cercul lui Trump? / Scrisori intime ale asistentei Natalie Harp, date publicității

5 Milionarul Mitică Dragomir / „La 17 ani, mâncam un sfert de pâine la două zile. Mi-e frică de sărăcie!”