VIDEO Satul austriac Fucking își schimbă numele

Locuitorii localității austriece Fucking au decis să își redenumească satul „Fugging” în speranța că vor scăpa de interesul copleșitor al utilizatorilor de internet.


 
„Consiliul municipal a decis să redenumească Fucking in Fugging de la 1 ianuarie 2021”, scrie în raportul municipalității, semnat de Andrea Holzner, primarul conservator din Tarsdorf, municipiul de care ține Fucking, în Austria Superioară.

Satul este la 350 de kilometri est de Viena și are în jur de o sută de locuitori. 

Oamenii s-au fotografiat ani în șir în fața indicatoarelor rutiere ale localității, determinându-i pe cei care stau lângă acestea să ceară schimbarea denumirii.

 Însă, în trecut, nu a existat o majoritate clară pentru a schimba numele. 


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce s-a întâmplat în secunda doi după ce CCR a validat reforma privind pensiile magistraților

2 Jocurile Olimpice, un maraton sexual? O sportivă a avut curajul să explice de ce e criză de prezervative în Satul Olimpic

3 De citit... / Culisele vizitei lui Nicușor Dan în SUA și cine a făcut lobby puternic pentru România

4 „Vom suferi lucruri pe care nici nu ni le putem imagina”. Avertismentul dur al unui general german pentru Europa

5 De citit... / Povestea pe care manualele n-o spun: Eposul Atrahasis