VIDEO Sonda OSIRIS-REx şi-a început drumul înapoi spre Terra cu eşantioane colectate de pe un asteroid la bord

Sonda americană OSIRIS-REx a părăsit luni definitiv orbita asteroidului Bennu, de pe care a colectat probe de materiale anul trecut, şi şi-a început călătoria înapoi spre Pământ, relatează AFP marţi.

Drumul de întoarcere va fi lung, sonda urmând să aterizeze în deşertul Utah din Statele Unite abia la data de 24 septembrie 2023.


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...