VIDEO Sonda OSIRIS-REx şi-a început drumul înapoi spre Terra cu eşantioane colectate de pe un asteroid la bord

Sonda americană OSIRIS-REx a părăsit luni definitiv orbita asteroidului Bennu, de pe care a colectat probe de materiale anul trecut, şi şi-a început călătoria înapoi spre Pământ, relatează AFP marţi.

Drumul de întoarcere va fi lung, sonda urmând să aterizeze în deşertul Utah din Statele Unite abia la data de 24 septembrie 2023.


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...