VIDEO Talibanii au intrat în posesia ''unei cantităţi substanţiale'' de echipament militar american

VIDEO Talibanii au intrat în posesia ''unei cantităţi substanţiale'' de echipament militar american

O ''cantitate substanţială'' de echipament militar american se află acum în mâinile talibanilor, a admis marţi Jake Sullivan, consilierul pentru securitate naţională al preşedintelui american Joe Biden, relatează AFP.

"O cantitate substanţială de arme a căzut în mâinile talibanilor şi, evident, nu credem că ni le vor înapoia de bună voie", a afirmat el în cadrul unei conferinţe de presă la Casa Albă, în răspuns la o întrebare privind echipamentele militare americane în Afganistan.

Talibanii au difuzat acum două zile o înregistrare video în care defilau în jurul unor elicoptere americane modelul ''Black Hawk'' ale armatei afgane pe aeroportul din Kandahar (sud).


''Aceste ' Black Hawks' nu au fost date talibanilor. Au fost date forţelor afgane'' şi aceasta la cererea preşedintelui Ashraf Ghani, a precizat Jake Sullivan.

El a subliniat că preşedintele american Joe Biden ''a făcut (alegerea)'' de a răspunde acestei cereri, fiind în acelaşi timp conştient de riscul ca aceste dispozitive să cadă în mâinile talibanilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 Gest disperat al unui cabanier / „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”

2 VIDEO Bradford, Europa...

3 Cristi Borcea, în căutarea elixirului tinereții. Imagini grăitoare, după „n” intervenții estetice ale fostului conducător dinamovist

4 Autostrăzile ocolesc aproape jumătate din județele României. Harta „zonelor defavorizate” de infrastructură rutieră

5 „De banii cheltuiți aici într-o săptămână stai o lună în Raiul din Bali”. Prețurile exagerate i-au alungat pe români din Valea Prahovei