VIDEO Un motociclist a fost omorât de urs pe Transfăgărășan. Bărbatul a fost atacat și tras într-o râpă

VIDEO Un motociclist a fost omorât de urs pe Transfăgărășan. Bărbatul a fost atacat și tras într-o râpă

Un bărbat din Italia, care se deplasa cu motocicleta pe Transfăgărășan, a murit în România după ce a fost atacat de un urs. Bărbatul a fost târât într-o râpă, din apropierea barajului Vidraru.

un motociclist din italia a fost ucis de un urs pe transfagarasan animalul ucigas a tras victima in padure 986183 jpg

Tragedia s-a petrecut în zona localității Arefu, pe DN7C, la 500 de metri de coronamentul barajului Vidraru, spre Bâlea Lac.

Motociclistul a fost tras într-o râpă vreo 60 de metri, potrivi t presei locale. Motocicleta este înmatriculată pe Italia.

Martorii spun că totul s-a petrecut fulgerător, ursul a ieșit din vegetație și a târât victima în prăpastie.

La fața locului, autoritățile au identificat urme de sânge, țesut uman și echipament de motociclist, indicând că lupta ar fi continuat în direcția versantului abrupt dinspre lac, scrie Argeș-Stiri.

Inițial, au fost găsite motocicleta italianului și o mănușă.

„Din primele date, reiese că în zona au oprit mai mulți motocicliști străini, iar unul dintre ei ar fi fost atacat de un urs și tras in afara părții carosabile. Jandarmii ajunși la fața locului au constatat că ursul nu mai este în zonă, iar în râpa de pe marginea drumului a fost semnalat un telefon, posibil al victimei, dar nu și victima”, a transmis ISU Argeș.

Salvatorii au confirmat, ulterior, că bărbatul italian a fost găsit decedat.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Documente / Această turnătoare a fost timp de 10 ani membră CNA...

2 „15.000 de euro în numerar, 4.000 de euro în bijuterii. Eram furioasă”

3 Stupoare la Chișinău după rezultatele unui sondaj realizat în România. Jurnalist: „Nu pot să înțeleg această combinație de trădare și spaimă”

4 Ce ar putea fi misterioasa aeronavă care s-a prăbușit recent lângă baza Area 51

5 Românul care l-a consiliat pe Trump anunță ce li se pregătește rușilor și coreenilor. „N-are nicio problemă să recurgă la metode foarte dure”