VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Mâine va fi vaccinată anti-COVID persoana cu numărul 1.000.000

VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Mâine va fi vaccinată anti-COVID persoana cu numărul 1.000.000

Numărul de persoane vaccinate anti-COVID-19 pe teritoriul României va depăşi miercuri un milion, a informat coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă.

"Mâine va fi vaccinată persoana cu numărul 1.000.000", a spus el, marţi, într-o conferinţă de presă.



Până la data de 1 martie, la ora 18,00, au fost vaccinate în total 946.781 de persoane, din care 618.241 au primit două doze.

În cadrul campaniei de imunizare, care a debutat pe 27 decembrie 2020, au fost vaccinate 729.100 de persoane cu ser Pfizer BioNTech, dintre care 618.240 cu două doze, iar de la compania Moderna au fost utilizate 77.811 doze. Vaccinarea cu produsul companiei Moderna a debutat în data de 4 februarie, iar din data de 15 februarie este folosit şi serul de la AstraZeneca, cu acesta fiind imunizate în total, până la acest moment, 139.869 de persoane, a detaliat Valeriu Gheorghiţă. AGERPRES/(A - autor: Oana Ghiţă, editor: Claudia Stănescu, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 „Instituțiile statului au reacționat cu întârziere la conduita infracțională a acestui inculpat”

2 De citit... / De unde rezultă ce porcării se fac pe banii noștri...

3 Premieră în emisiunea lui Soloviov, propagandistul Kremlinului: S-a recunoscut dezastrul din economia Rusiei și șomajul în creștere

4 Femeia care a atacat-o cu ranga pe senatoarea POT Valentina Aldea: „Este amanta soțului meu. E o luptă continuă între mine și ea”

5 O senatoare POT a fost atacată cu ranga de soția unui bărbat cu care ar avea o relație: „Nu este subiect de bășcălie”