Vietnamul repatriază peste 340 de cetăţeni din România şi Germania

Peste 340 de cetăţeni vietnamezi au fost repatriaţi duminică din Germania şi România cu o aeronavă Vietnam Airlines, informează VNA. Zborul a fost programat sâmbătă şi duminică de instituţii vietnameze, în colaborare cu partenerii de resort din cele două ţări europene.

Printre pasageri se aflau minori, studenţi care îşi încheiaseră studiile, angajaţi cu vize şi contracte expirate şi alţi cetăţeni aflaţi în situaţii dificile, precizează agenţia.

În contextul restricţiilor de călătorie impuse pentru combaterea epidemiei de coronavirus, instituţiile vietnameze au colaborat pentru gruparea celor care urmau să fie repatriaţi, în vederea îmbarcării de la Frankfurt, respectiv Bucureşti. Cu toţii au fost consultaţi medical, iar la sosirea pe aeroportul internaţional Tan Son Nhat din Ho Chi Minh au fost plasaţi în carantină conform reglementărilor.

Vietnamul va continua acţiunile de repatriere a cetăţenilor care doresc acest lucru, având în vedere şi evoluţia epidemiei şi capacităţile de carantină în ţară. AGERPRES


populare
astăzi

1 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

2 US Open / Alcaraz și Serena Williams, surpriza serii; cine luptă în semifinale la dublu mixt

3 „Eu mor cu crucea în mână dacă a luat un leu” / Fănel Bogos povestește cum a ajuns în biroul lui Bolojan și ce a discutat cu premierul

4 Senzaționalul interviu al lui Alexander Dughin: „Războiul Rusiei împotriva Rusiei. Uniunea Sovietică nu ar fi trebuit să fie distrusă în 1991”

5 „România pare un stat confiscat de serviciile de forță”