Viktor Orban: Ne vom folosi de toate mijloacele ca să ne exprimăm solidaritatea cu Polonia și cu polonezii

Viktor Orban: Ne vom folosi de toate mijloacele ca să ne exprimăm solidaritatea cu Polonia și cu polonezii

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a declarat sâmbătă la Universitatea de Vară 'Tusvanyos' de la Băile Tușnad că țara sa se va folosi "de toate mijloacele" pentru a-și exprima solidaritatea cu Polonia și cu polonezii, pe fondul 'inchiziției' împotriva acestui stat.

'Ungaria va continua să-și promoveze interesele naționale și din cauza prieteniei cu Polonia și din cauza intereselor comune. Trebuie să spunem clar, această inchiziție împotriva Poloniei nu va avea rezultate pentru că noi, Ungaria, ne vom folosi de toate mijloacele ca să ne exprimăm solidaritatea cu Polonia și cu polonezii', a afirmat Viktor Orban, potrivit traducerii oficiale asigurată de organizatori.

Premierul ungar s-a referit la ultimele reacțiile venite din partea Comisiei Europene și a Departamentului de Stat American, pe fondul adoptării legii privind reforma Curții Supreme poloneze , despre care Opoziția susține că va slăbi independența sistemului judiciar.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Corina Caragea, luată prin surprindere în vacanța din Doha: „Te măriți cu mine? Du-te dracu!”

2 Postarea lui Tusk care a aprins X-ul: mesaj direct către Washington, devenit viral în mai puțin de o zi

3 CTP critică atitudinea lui Drulă după alegerile din Capitală: schimbare de ton care „dezgustă”

4 Avertismentul unui politolog / „În Federatia Rusă se înmulțesc semnele unei mobilizări generale mascate”

5 Cât de importantă mai e România pentru aliați. Mesajul al lui Armand Goșu: „Occidentalii nu-s tâmpiți să-i facem din vorbe”