Viorica Dăncilă a discutat cu președintele Iohannis la Cotroceni despre ”situația guvernării” și referendum

Viorica Dăncilă a discutat cu președintele Iohannis la Cotroceni despre ”situația guvernării” și referendum

Premierul Viorica Dăncilă se află la momentul publicării acestei știri la Palatul Cotroceni, unde discută cu președintele Klaus Iohannis despre guvern, au declarat pentru G4Media.ro surse politice .

 
Întâlnirea vine la o zi după ce premierul a transmis președintelui lista cu cei patru miniștri nominalizați, iar președintele i-a cerut demiterea miniștrilor de Interne și Externe.

Premierul Viorica Dăncilă i- a transmis miercuri președintelui Iohannis, ropunerile de numire a noilor miniștri, potrivit unui comunicat de presă al executivului.

Pentru portofoliul de viceprim-ministru pentru implementarea parteneriatelor strategice ale României a fost propus Titus Corlățean, diplomat de carieră, pentru Ministerul Justiției, Ana Birchall, pentru Ministerul Fondurilor Europene a fost propusă Roxana Mânzatu, iar pentru Ministerul pentru Românii de Pretutindeni a fost nominalizată Natalia Intotero.

În replică, președintele Iohannis a cerut miercuri seară într-o declarație de presă demisia lui Teodor Meleșcanu și a lui Carmen Dan.


populare
astăzi

1 România, performanță unică în UE. Daniel Dăianu: Să cobori deficitul de la peste 9% spre 6% este un act remarcabil. „Era devastator”

2 S-a întâmplat și în România... / „Fiica de 13 ani a dascălului luptă încă pentru viața ei” / Profesor din Ungaria, ucis de un soldat american care a intra…

3 Tânăra de 20 de ani care lucrează 1.000 de hectare: „Mă identific total cu agricultura și o recomand doar celor cu pasiune și dedicare”

4 Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”

5 Kadîrov, spitalizat de urgență. Liderul Ceceniei a fost resuscitat într-un spital din Moscova