Virginia Raggi aleasă prima femeie primar al Romei (sondaje)

Virginia Raggi aleasă prima femeie primar al Romei (sondaje)

Avocata Virginia Raggi, candidata mișcării populiste Cinci Stele, a fost aleasă duminică prima femeie primar din istoria Romei, potrivit sondajelor realizate la ieșirea de la urne, scrie AFP.

Toate aceste sondaje indicau că avocata în vârstă de 37 de ani a obținut peste 60% din voturi, cu mult în fața lui Roberto Giachetti, candidat al Partidului Democrat (PD, centru stânga) al premierului Matteo Renzi.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Dispare rețeta de la medicul de familie / „Vă duceți la o farmacie, pe baza CNP-ului sau a cardului de sănătate sau a noii cărți de identitate”

2 „Donald J. Trump m-a violat împreună cu Jeffrey Epstein”. Ce dezvăluie noile documente din dosarele care-l vizează pe infractorul sexual

3 VIDEO Uite o chestie care merită văzută și care spune multe despre unele personaje „glorioase” după decembrie 1989...

4 Milionarul român, care s-a lăfăit în banii celor de la Dinamo, a murit singur și uitat de lume. „Îi dădea bani Elenei Cîrstea. S-a separat de soție”

5 VIDEO Prefectul și subprefectul de Olt au fost plasați sub control judiciar