Vișinescu a fost luat de polițiști de la locuința sa pentru a fi transportat la Penitenciarul Rahova

Fostul comandant al Penitenciarului Râmnicu Sărat Alexandru Vișinescu, condamnat la 20 de ani de închisoare pentru infracțiuni contra umanității, a fost luat de polițiști miercuri de la locuința sa pentru a fi transportat la Penitenciarul Rahova. 

Vișinescu a fost condamnat definitiv, miercuri , de Înalta Curte de Casație și Justiție, la 20 de ani de închisoare pentru săvârșirea de infracțiuni contra umanității, în legătură cu abuzurile exercitate asupra deținuților politici. 

Instanța supremă a respins atât apelurile declarate de Alexandru Vișinescu, de cele trei părți civile — Nicoleta Eremia, Elena Iacob și Anca Cernea, cât și de părțile responsabile civilmente — Ministerul de Interne, ANP și statul român prin Ministerul Finanțelor Publice.

Unul dintre cei trei judecători ai completului a făcut opinie separată, în sensul admiterii apelului declarat de Alexandru Vișinescu și încetării procesului penal în cazul acestuia, ca urmare a prescrierii faptelor.

AGERPRES

 


populare
astăzi

1 VIDEO Ne arestează dacă dăm așa ceva?

2 De citit... / Câte secrete ca ăsta o mai avea Rusia în lume?

3 VIDEO Noi imagini din liniștitul Dubai...

4 Stăpâni pe asfalt. Motivul nescris pentru care curțile românilor rămân goale, iar străzile pline

5 Tensiuni între armata iraniană și Gardienii Revoluției. Dezertări în rândul trupelor pe fondul deficitului sever de provizii și muniții