Vizita la Kiev a trei premieri europeni, demonstraţie de solidaritate cu Ucraina

Ministrul adjunct de externe polonez, Marcin Przydacz, a declarat că premierii ceh, polonez şi sloven, care se îndreaptă spre capitala ucraineană, Kiev, pentru a se întâlni cu preşedintele Volodimir Zelenski, doresc pe această cale să-şi demonstreze solidaritatea cu Ucraina: „Vrem doar să arătăm administraţiei ucrainene, preşedintelui Zelenski, premierului Şmihal, că nu sunt singuri, că se pot baza pe noi, pe vecinii lor, pe ţările central-europene, dar şi pe întreaga Uniune Europeană. Acest război nu s-a încheiat şi sperăm că Ucraina va reuşi în a învinge şi în a-şi apăra securitatea şi independenţa”.(BBC SERVICIULO MONDIAL – 15 martie)/opopescu/dsirbu

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 VIDEO Incident protocolar la Cotroceni: Delegația AUR, îndepărtată de la masa discuțiilor înainte de sosirea lui Nicușor Dan