Vlad Voiculescu: Medicii de familie pot transmite documente offline, dacă sistemul CNAS nu funcționează

Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a afirmat, miercuri, că medicii de familie vor putea transmite documentele necesare offline, în baza unui ordin al președintelui Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), în cazul în care sistemul informatic al acestei instituții nu funcționează.

"Am creat printr-o hotărâre de guvern posibilitatea ca președintele CNAS să emită un ordin, așa încât, atunci când sistemul online nu funcționează corespunzător, totuși medicii de familie, farmaciile, spitalele care prestează un serviciu, eliberează un medicament să poată transmite documentele relevante într-un sistem offline", a declarat Voiculescu, într-o conferință de presă, la Palatul Victoria.

El a precizat că actul normativ s-a aflat pe ordinea de zi suplimentară a ședinței de guvern.

AGERPRES/(A — autor: Cătălin Alexandru, editor: Florin Marin, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA