Vladimir Putin a discutat la telefon cu suveranul Bahreinului

Președintele rus Vladimir Putin și regele Bahreinului, Hamad bin Isa Al Khalifa, au discutat la telefon despre „importanța soluționării conflictelor prin mijloace diplomatice”, a afirmat marți pe Twitter un consilier al regelui. Bahreinul este un stat aliat apropiat al Arabiei Saudite, care este, alături de Rusia, una dintre cele mai mari ţări exportatoare mondiale de țiței.
Războiul dintre Ucraina și Rusia a perturbat piața internațională a petrolului, întărind importanța exportatorilor de țiței din Golf pentru țările majore importatoare de energie.(REUTERS – 15 martie)/opopescu/dsirbu

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 „Vreau să-i audiem public. E neobrăzarea unei industrii” / Reclama Catena care i-a făcut pe membrii CNA să spună

2 VIDEO Da, aceste imagini sunt din Sankt Petersburg și Moscova...

3 Asta e de citit! / Ucrainenii se crucesc când văd ce aberații face Armata SUA în Golful Persic și dau amănunte...

4 Liderul suprem al Iranului aruncă bomba: „Nu noi am atacat Turcia și Omanul. Este o înșelătorie menită să creeze diviziuni”

5 Ce se întâmplă? / Băncile din Ro au refuzat de 6 ori să împrumute Guvernul în luna martie!