Vladimir Putin: Relațiile dintre Rusia și SUA s-au deteriorat de la venirea lui Donald Trump la putere

Nivelul de încredere între Moscova și Washington s-a deteriorat de la preluarea mandatului de către noul președinte al SUA, Donald Trump, a declarat șeful statului rus Vladimir Putin într-un interviu televizat difuzat miercuri, potrivit Reuters.

Întrebat despre relațiile cu Trump de când acesta a devenit președinte, Putin a răspuns, potrivit unei transcrieri a interviului publicată de Kremlin: "S-ar putea spune că nivelul de încredere în ceea ce privește conlucrarea, în special la nivel militar, nu s-a îmbunătățit, ci mai degrabă s-a deteriorat".

Referitor la acuzațiile că guvernul sirian a lansat un atac cu arme chimice în provincia Idlib, Putin a declarat că Damascul a renunțat la stocurile sale de arme chimice.

În opinia sa, două sunt explicațiile principale pentru incidentul din provincia Idlib: fie raidurile aeriene ale guvernului sirian au lovit depozite cu arme chimice ale rebelilor, ca urmare eliberându-se un gaz toxic, fie incidentul a fost o înscenare proiectată pentru a discredita guvernul sirian.

Despre Rusia s-a spus că a intervenit în favoarea lui Donald Trump în timpul campaniei electorale la prezidențiale din Statele Unite ale Americii, pe fondul unor relații extrem de tensionate cu administrația președintelui democrat Barack Obama.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Și-au bătut joc de pensionari” / „De ce trebuie să îi omorâți pe oameni?” / „Mica recalculare”, după mai bine de un an de așteptare

2 De citit cuvânt cu cuvânt ce scrie omul ăsta / „5 milioane de români vor munci până la 65-70 de ani, iar alții 200-250 de mii vor duce un trai tihnit, d…

3 Eroarea lui Putin care va costa curând Rusia. Expert în spațiul ex-sovietic: „Nu există nicio cale să iasă din asta”

4 Țara în care am ajuns să trăim... Din cauza PSD și a unor personaje ca ăsta...

5 Foarte interesante amănunte... / Ne-au luat bulgarii „caimacul”?