Vladimir Putin se va întâlni joi la Ankara cu Recep Tayyip Erdogan (Kremlin)

Vladimir Putin se va întâlni joi la Ankara cu Recep Tayyip Erdogan (Kremlin)

Președintele rus Vladimir Putin urmează să se întâlnească joi la Ankara cu omologul său turc Recep Tayyip Erdogan, a anunțat luni Kremlinul, după o convorbire telefonică a celor doi șefi de stat, informează Reuters.

Putin și Erdogan au evocat cooperarea dintre Rusia și Turcia în Siria, după cum se menționează în comunicatul președinției ruse.

În același timp, cei doi lideri au discutat despre referendumul de luni la care kurzii din Irak sunt chemați să se pronunțe în legătură cu independența și au pus accentul pe importanța integrității teritoriale atât a Irakului, cât și a Siriei, au menționat surse prezidențiale turce citate de Reuters.

Conform acestor surse, președintele rus și cel turc au abordat de asemenea procesul de pace de la Astana consacrat încetării conflictului din Siria, convenind să discute pe larg evoluțiile din această regiune cu prilejul întâlnirii lor de joi din capitala turcă.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?