Vrancea: Bombe, proiectile, grenade şi cartuşe din Primul Război Mondial descoperite la Răcoasa, cu detectoarele de metale

Două bombe aruncător de 35 de kilograme, mai multe proiectile, grenade şi cartuşe din Primul Război Mondial au fost descoperite cu ajutorul detectoarelor de metale, la Răcoasa, a informat, duminică, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vrancea.

"Echipa pirotehnică din cadrul Detaşamentului de Pompieri Focşani a fost solicitată sâmbătă, să intervină în comuna Răcoasa, sat Varniţa, după ce trei cetăţeni au descoperit cu ajutorul detectoarelor de metale mai multe elemente de muniţie provenite cel mai probabil din Primul Război Mondial. După asanarea terenului, specialiştii pirotehnicieni au ridicat două bombe aruncător de 35 kg, un proiectil exploziv calibru 100 mm, nouă proiectile explozive calibru 76 mm, 17 grenade şi 15 cartuşe infanterie", a precizat ISU Vrancea.

Potrivit sursei citate, elementele de muniţie au fost preluate şi transportate în condiţii de siguranţă la depozitul special amenajat, în vederea distrugerii.

Pompierii atrag atenţia cetăţenilor asupra faptului că, pentru prevenirea accidentelor, în cazul descoperirii de muniţie neexplodată au obligaţia să asigure zona, fără a o atinge, deoarece aceasta prezintă încă pericol de explozie şi să anunţe imediat evenimentul la numărul unic de urgenţă 112. AGERPRES / (AS - autor: Dana Lepădatu, editor: Karina Olteanu, editor online: Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 Revolta unei românce după o experiență la all inclusive în Bulgaria / „Chiar dacă suntem români, nu înseamnă că suntem porci”

2 Înfrângere surprinzătoare pentru o componentă a „trupei Savonea”

3 Ce se întâmplă oare? / Semnal de alarmă la Dacia după vizita șefului Renault în România

4 Uite o informație care merită reținută...

5 Stenograme din ședința PNL. Ce le-a spus Bolojan înainte de votul pentru „decapitarea” mai multor filiale