Zvon...

Guvernul Ciucă discută introducerea unei cote TVA zero la alimentele de bază (de la 9% în acest moment) și supra-impozitarea profitului ”excepțional” realizat de furnizorii de gaze și energie electrică în 2021, au declarat pentru Economedia.ro surse guvernamentale. Propunerea vine de la PSD, potrivit surselor citate.

De asemenea, PSD vrea ca măsurile anunțate de premierul Ciucă – scăderea TVA pentru energie la 5% de la 19% și compensarea contravalorii certificatelor verzi din facturi – să intre în vigoare de la 1 februarie, nu de la 1 aprilie.

Citește integral pe economedia.ro


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

3 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă

4 Așa o fi? / Foraje eșuate pentru OMV în Marea Neagră, lângă Neptun Deep

5 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică