Armata ungară desfășoară exerciții pentru apărarea granițelor

Armata ungară a început să desfășoare exerciții miercuri pentru a-și pregăti soldații în scopul de a avea un rol în apărarea graniței de sud a țării, potrivit șefului statului major, generalul Tibor Benko, relatează agenția Reuters. Ungaria intenționează să trimită soldați pentru a ajuta poliția să patruleze la frontieră unde mii de refugiați și imigranți sosesc din Serbia în fiecare zi.

Premierul ungar, Viktor Orban, a afirmat că adoptarea unei legislații privind desfășurarea armatei la frontieră nu va fi posibilă înainte de 20 septembrie. AGERPRES


populare
astăzi

1 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții

2 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

3 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

4 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

5 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...