Cel puţin 25 de morţi într-un accident rutier produs în Mexic

Cel puţin 25 de persoane au murit, duminică, după ce un autocar turistic a luat foc în urma unei coliziuni cu o semiremorcă în estul Mexicului, a anunţat Javier Duarte, guvernatorul statului Veracruz.

Cel puţin 25 de morţi într-un accident rutier produs în Mexic (Imagine: Shutterstock)

"Am găsit oficial 25 de cadavre", a declarat Duarte pentru postul de televiziune Milenio, adăugând că acest bilanţ ar putea să fie revizuit în creştere.

Autocarul, care venea de la Villahermosa, un oraş din statul vecin Tabasco (sud-est), şi se îndrepta către Mexico, a intrat în coliziune cu o semiremorcă în apropiere de localitatea Juan Rodríguez. În urma accidentului, autocarul turistic a luat foc.

Javier Duarte a adăugat că persoanele rănite au fost preluate de serviciile de salvare. El nu a precizat numărul persoanelor rănite.

Accidentul s-a produs la începutul Săptămânii Mari, în timpul căreia numeroşi mexicani pleacă în vacanţă.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 Controale la domiciliu pentru 7 milioane de români: Poliția va verifica asigurările obligatorii de locuință

3 SONDAJ Pe cine vor românii premier: Bolojan este pe locul doi în preferințe

4 Enigma fotografiilor trucate în campanie

5 Radiografia unei crize / Valentin Lazea, economistul-șef al BNR explică intrarea României în recesiune și capcana datoriilor care ne costă miliarde