China: 17 morți în urma prăbușirii unei clădiri în curs de renovare

Prăbușirea unei clădiri în curs de renovare din provincia Henan, în centrul Chinei, s-a soldat cu 17 morți și 23 de răniți în rândul muncitorilor, au anunțat sâmbătă mass-media chineze, informează AFP. Accidentul s-a produs vineri, pe un șantier în vederea adăugării de etaje la o clădire de două niveluri ce data din anii 1990.

Televiziunea oficială a difuzat imagini video în care puteau fi văzuți pompieri ce înlăturau cu mâinile goale dărâmăturile, în încercarea de a mai găsi supraviețuitori.

Autoritățile comitetului Wuyang, unde a avut loc accidentul, au pus capăt căutărilor sâmbătă, a informat agenția de presă Xinhua. Aceasta a precizat că nouă dintre răniți se află în stare gravă.

Dezvoltarea economică accelerată a Chinei a dus la un val de noi construcții, însă corupția este un fenomen curent și este ceva obișnuit ca reglementările ce vizează securitatea să nu fie respectate. AGERPRES


populare
astăzi

1 Document exploziv / Citiți asta, nu ar fi exclus ca de aici să i se fi tras lui Bolojan...

2 Întâmplarea asta cu locul de parcare s-a petrecut la SNSPA, cuibarul de „jmecheri” pentru România...

3 Rușii au ucis-o pe șefa comunicațiilor strategice ucrainene, Valentina Savițka

4 Vârsta de pensionare pentru mame, redusă: Câți ani se scad în funcție de numărul copiilor

5 Uite o chestie interesantă, care spune multe despre lumea în care am ajuns să trăim...