Franța/alegeri departamentale: Dreapta și stânga devansează Frontul Național (sondaje)

Formațiunile politice de dreapta și de stânga franceze s-au clasat duminică înaintea extremei dreapta, potrivit estimărilor institutelor de sondare a opiniei publice, în primul tur al alegerilor departamentale considerate ca un test în perspectiva viitoarelor prezidențiale din 2017, transmite AFP.

Potrivit acestor institute, partidul UMP, condus de fostul președinte Nicolas Sarkozy, și aliații săi de centru sunt creditați cu 29,2% până la 32% din voturi.

În total, formațiunile politice de stânga, printre care Partidul Socialist aflat la putere, sunt creditate cu 23,2% până la 32,7% din voturi, în timp ce Frontul Național (extremă dreapta) ar obține între 24,5% și 26,3% din sufragii, conform acelorași surse.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Coșmarul unui român după ce hibridul Toyota i-a luat foc: A plătit rate pentru o mașină inexistentă

2 Mare e grădina ta, Doamne... / Mesajul lui Dungaciu de pe „Prințesa Dunării”: „Armada AUR a pornit să redescopere și să elibereze România”

3 Schimbare strategică în Asia Centrală: China devine furnizor cheie de arme sub privirea lui Putin

4 „Pare că există un soi de complicitate” / De ce îl apără cu atâta înverșunare Nicușor Dan pe Lucian Pahonțu?

5 „Lumea nu mai crede că Nicușor Dan are voința sau interesul să scape de captura serviciilor”