Proteste la Ankara: Mii de manifestanţi denunţă fraude la alegerile din Turcia

Poliţia turcă a intervenit, cu tunuri de apă, pentru a dispersa câteva mii de susţinători ai principalului partid de opoziţie care denunţau fraude în alegerile municipale la Ankara, scrie presa, citată de AFP.

Proteste la Ankara: Mii de manifestanţi denunţă fraude la alegerile din Turcia (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

În pofida scandalului de corupţie care-l afectează, partidul premierului islamo-conservator Recep Tayyip Erdogan a obţinut o victorie detaşată în alegeri, duminică, păstrând totodată Ankara şi Istanbulul.

Aproape 2.000 de persoane participau la un miting în faţa sediului Înaltului Consiliu Electoral (YSK), în centrul capitalei turce, protestând faţă de nereguli care au pătat, în opinia lor, scrutinul la Ankara.

Partidul Republican al Poporului (CHP) a depus marţi după-amiaza o sesizare şi a solicitat renumărarea buletinelor de vot în capitală, unde Partidul Justiţie şi Dezvoltare (AKP, la putere) a obţinut o victorie cu un scor strâns.

Candidatul CHP la Istanbul Mustafa Sarigül, învins de primarul în exerciţiu Kadir Topbas, a reclamat şi el, marţi, o renumărare a voturilor.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 E paranoia la Kremlin / Se pregătește debarcarea lui Putin?

2 „Doamna care dijmuia banii copiilor bolnavi de cancer” / Olguța Vasilescu, atac dement la adresa Oanei Gheorghiu

3 Imaginile furtunii din Constanța au devenit virale pe internet. Dacă vezi așa ceva „fugi sau scoți telefonul?”, întreabă un internaut

4 Voi ați citit asta? /

5 Ce au mâncat liderii NATO la Summitul B9. Mark Rutte a refuzat un preparat celebru