Tianjin/explozii: Guvernul promite o anchetă ''riguroasă'', bilanțul a ajuns la 121 de morți

Guvernul chinez a promis că va întreprinde o anchetă ''riguroasă'' pentru a stabili cauzele exploziilor survenite în portul Tianjin (nord-est), al căror bilanț a ajuns sâmbătă la 121 de morți, transmite AFP. Potrivit agenției Xinhua, guvernul s-a angajat să întreprindă ancheta și să publice rezultatele ei cât mai repede. Bilanțul exploziilor a ajuns sâmbătă la 121 de morți, iar alte 54 de persoane sunt date dispărute.

Catastrofa a devastat pe 12 august un sector al zonei portuare și locuri industriale, dar și ansambluri rezidențiale din împrejurimi.

Depozitul de produse chimice de unde au pornit exploziile uriașe conținea circa 700 de tone de cianură de sodiu, foarte toxică, printre mii de tone de alte componente chimice periculoase , potrivit autorităților. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce se întâmplă în Serbia după ce China a pus mâna pe cele mai mari zăcăminte de cupru și aur din Europa

2 Țara în care am ajuns să trăim...

3 Ce se ascunde sub șantierul Autostrăzii Vestului. Descoperirea impresionantă la săparea primului tunel de la Holdea

4 VIDEO Așa o fi? / Imagini din sursă oficială cu un OZN?

5 „Moarte României!” / Titlu delirant în presa rusă / Experți militari ruși sugerează bombardarea Bucureștiului: „E o reacție adecvată”