Tianjin/explozii: Guvernul promite o anchetă ''riguroasă'', bilanțul a ajuns la 121 de morți

Guvernul chinez a promis că va întreprinde o anchetă ''riguroasă'' pentru a stabili cauzele exploziilor survenite în portul Tianjin (nord-est), al căror bilanț a ajuns sâmbătă la 121 de morți, transmite AFP. Potrivit agenției Xinhua, guvernul s-a angajat să întreprindă ancheta și să publice rezultatele ei cât mai repede. Bilanțul exploziilor a ajuns sâmbătă la 121 de morți, iar alte 54 de persoane sunt date dispărute.

Catastrofa a devastat pe 12 august un sector al zonei portuare și locuri industriale, dar și ansambluri rezidențiale din împrejurimi.

Depozitul de produse chimice de unde au pornit exploziile uriașe conținea circa 700 de tone de cianură de sodiu, foarte toxică, printre mii de tone de alte componente chimice periculoase , potrivit autorităților. AGERPRES


populare
astăzi

1 Cine este omul de afaceri român găsit mort în munți, la cascadele Tre Santi din Italia. Sergiu avea 46 de ani și doi copii

2 Ce a descoperit un cunoscut vlogger în țara pe care toți o dau ca model României: „M-am înșelat amarnic”

3 De citit... / Din acest material rezultă clar încotro se îndreaptă Lumea...

4 Epstein a dus o româncă „foarte drăguță” la Palatul Buckingham pentru prințul Andrew: „Niciun bărbat nu se uită la hainele tale”

5 Cina „sălbatică” a lui Epstein cu miliardarii lumii: Elon Musk, Mark Zuckerberg și Peter Thiel, surprinși la aceeași masă, în 2015