Ucraina: Poroșenko îl demite pe guvernatorul regiunii Donețk și numește un general

Președintele ucrainean Petro Poroșenko l-a înlăturat vineri din funcție pe guvernatorul oficial al regiunii Donețk (în estul separatist al Ucrainei), milionarul Serghei Taruta, și a numit în locul acestuia un general, în persoana lui Oleksandr Kihtenko, a anunțat purtătorul de cuvânt al șefului statului ucrainean, Sviatoslav Țegolko, citat de Interfax-Ukraina.

Serghei Taruta, originar din regiune, a fost numit în luna martie în postul de guvernator al regiunii Donețk pentru a pune capăt rebeliunii separatiste proruse. Generalul Kihtenko (58 de ani), cel care îl va înlocui pe Taruta, a fost comandant al trupelor Ministerului de Interne.

Situația era tensionată vineri în orașul Donețk, tiruri și explozii auzindu-se în cartierul Kievski, situat în apropierea aeroportului, care este de mai multe zile scena unor lupte intense între armata ucraineană și separatiștii proruși. Primăria orașului a anunțat că trei civili au fost uciși și alți cinci au fost răniți în ultimele 24 de ore.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

2 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

3 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...

4 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

5 VIDEO „Cea mai slabă mașină” / Dacia, criticată aspru de un mecanic spaniol