Aproape două milioane de dolari au căzut dintr-un vehicul blindat, la Hong Kong

Cutii conţinând aproape două milioane de dolari în bancnote au căzut miercuri, în Hong Kong, dintr-un vehicul blindat, spre bucuria unora dintre pietoni şi şoferi, care au vrut să profite de această şansă, relatează AFP.

Aproape două milioane de dolari au căzut dintr-un vehicul blindat, la Hong Kong (Imagine: Shuttersstock)

Circulaţia s-a oprit pe strada Gloucester, în centrul Hong Kong-ului, când şoferi de taxi au coborât din propriile maşini pentru a strânge, alături de numeroşi pietoni, sute de bancnote împrăştiate, în ajunul Crăciunului, pe această stradă foarte frecventată.

Poliţişti au sosit imediat la faţa locului pentru a securiza zona.

În total, peste 1,96 milione de dolari au căzut din vehiculul blindat, potrivit poliţiei.

Este imposibil de evaluat suma de bani recuperată de poliţişti.

"Orice persoană care va găsi bancnotele în cauză va trebui să le restituie poliţiei cât mai curând posibil, în caz contrar va comite un furt", a avertizat poliţia într-un comunicat.

Potrivit comisarului Wan Siu-hang, şoferul vehicului blindat a respectat în totalitate traseul, fără a-şi da seama că portiera din spate a vehiculului era deschisă.

Abia în momentul în care a ajuns la destinaţie el "a descoperit că portiera era deschisă", a declarat Wan pentru presă. El a precizat că poliţia va efectua o anchetă în baza numerelor de serie înscrise pe bancnote.

Potrivit unor experţi intervievaţi de presă, păstrarea bancnotelor însuşite în urma acestui incident ar putea constitui un furt pasibil cu o pedeapsă de până la zece ani de închisoare.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 VIDEO Ce-o fi fost asta? / Imaginile sunt din orașul iranian Quds...

2 Armand Goșu / „Acest parteneriat strategic e un fel de a băga un băț românesc prin gardul unguresc”

3 „Nu are control asupra războiului pentru că nu este aici” / Mister în Teheran: Mojtaba Khamenei ar fi în comă, susțin surse iraniene

4 VIDEO Zgomote puternice au provocat panică în Argeș și Vâlcea, iar în unele locuințe geamurile s-au crăpat. Care este explicația autorităților

5 Scandalul concediilor medicale. Replica angajatului acuzat de șeful AEP că era în Dubai: Perioadele au fost succesive, nu s-au suprapus