Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 - 30 noiembrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 - 30 noiembrie 2014

Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Atelier - miercuri, 26 noiembrie, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 28 noiembrie, ora 20.00 - "Anonimul veneţian", după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 20.00 - "Nebun din dragoste", regia Claudiu Goga;

Sala Pictura: joi, 27 noiembrie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 28 noiembrie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 20.00 - "Lecţia", de Eugene Ionesco, regia Horaţiu Mălăele;

Sala Mică: vineri, 28 noiembrie, ora 20.00 - "Distopie. Shakespeare. Remix", regia Catinca Drăgănescu;

Sala Media: sâmbătă, 29 noiembrie, ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Studio: sâmbătă, 29 noiembrie, ora 20.00 - "Molto, gran' impressione", de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; duminică, 30 noiembrie, ora 20.00 - "Royal Fashion", de Dan Puric, regia Dan Puric.

Teatrul Bulandra: Sala Toma Caragiu - miercuri, 26 noiembrie, ora 19.00 - "Pescăruşul", de A.P. Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; joi, 27 noiembrie, ora 20.00 - "Coada", de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Omul cel bun din Seciuan", de Berlolt Brecht, regia Andrei Şerban; duminică, 30 noiembrie, ora 20.00 - "Pescăruşul", de A.P. Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru;

Sala Liviu Ciulei: joi, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Moartea unui comis voiajor", de Arthur Miller, regia Felix Alexa; vineri, 28 noiembrie, ora 20.00 - "Moartea unui comis voiajor", de Arthur Miller, regia Felix Alexa; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 20.00 - "Deumnezeu iubeşte", de Zlata Demina, regia Ioana Petre; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 - "Căsătoria", de Gogol, regia Yuri Kordonski.

Teatrul Odeon: Sala Studio - marţi, 25 noiembrie, ora 19.30 - "Odeon, poezie cu prieteni", seară de poezie şi jazz; joi, 27 noiembrie, ora 19.30 - Conferinţa "WA Mozart şi Alchimia sunetelor", cu dirijorul Tiberiu Soare în postura de povestitor; vineri, 28 noiembrie, ora 18.00 - "Copilăria lui Chopin", regia Monica Ciută; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.30 - "Linişte! Sărut! Acţiune!", o adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivion de Tom Dicillo; duminică, 30 noiembrie, ora 19.30 - "Pescarul şi sufletul său", după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu;

Sala Majestic: vineri, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva", de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexndra Penciuc; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Şefele", de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; duminică, 30 noiembrie, ora 11.00 - "Copilăria lui Chopin", regia Monica Ciută; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 - "Un tramvai numit dorinţă", de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu.

Teatrul Nottara: Sala George Constantin - luni, 24 noiembrie, ora 19.30 - "Împăratul Neîmpărat", de Filip Columbeanu; marţi, 25 noiembrie, ora 19.00 - "Mizantropul", de Moliere; miercuri, 26 noiembrie, ora 19.30 - "Mizantropul", de Moliere; joi, 27 noiembrie, ora 19.30 - " Aici nu-i de joacă", după Pauline Daumale; vineri, 28 noiembrie, ora 19.30 - "Poker Face", de Petr Kolecko, regia Adela Biţică; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.29 - "Funcţionarul destinului", de Horia Gârbea, un spectacol de Anca Maria Colţeanu; duminică, 30 noiembrie, ora 19.29 - "Zeul măcelului", de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga;

Sala Horia Lovinescu: sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Noul locatar", de Eugene Ionesco, un spectacol de Gabor Tompa.

Teatrul de Comedie: Sala Radu Beligan - luni, 24 noiembrie, ora 19.00 - "Backstage Men 4"; joi, 27 noiembrie, ora 19.00 - "…escu", de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Un cuplu ciudat", de neil Simon, regia Liviu Lucaci; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Avarul îndrăgostit", de Cristian Juncu după Moliere, regia Vlad Massaci; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 - "Acasă la tata", de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci;

Sala Studio: luni, 24 noiembrie, ora 18.00 - "Poezie. La Comedie!", poeme şi compoziţii alese; marţi, 25 noiembrie, ora 16.00 - "Printre tăceri", spectacol şi lansare de care cu actriţa Isabella Drăghici.

Teatrul Metropolis: joi, 27 noiembrie, ora 19.00 - "N(aum)", de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan; duminică, 30 noiembrie, ora 16.00 - "Peretele", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Evreiesc de Stat: miercuri, 26 noiembrie, ora 19.00 - "Blazonul", de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; joi, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Jocul Regilor", de Pavel Kohout, regia Felix Alexa; vineri, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Parchează maşina la Harvard!", de Israel Horovitz, regia Horea Popescu; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 11.30 - "Chiriţa în provincie"; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Azilul amanţilor", de John Chapman & Dave Freeman, regia Dan Tudor; duminică, 30 noiembrie, ora 11.00 - "Mic şi al dracu", după Ion Pribeagu, Maia Morgensten.

Teatrul Mic: joi, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Pensiune completă", de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Volpone", după Ben Jonson; regia Vlad Cristache; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 - "Băieţii de aur", de Neil Simon, regizor de plaou Petre Moraru/ Niki Ieremciuc.

Teatrul Foarte Mic: vineri, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Numele", de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Super fericiţii", un spectacol de Catinca Drăgănescu, scenografia Gabriela Albu; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 - "Somnoroasa aventură", de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.

Godot Cafe-Teatru: luni, 24 noiembrie, ora 21.00 - "Dragostea durează trei ani", de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; marţi, 25 noiembrie, ora 18.30 - "Shot sau Comedia relaţiilor", direcţia scenică Andreea Bibiri; marţi, 25 noiembrie, ora 21.00 - "Hell", de Lolita Pille, regia Chris Simion; joi, 27 noiembrie, ora 19.00 - "Testosteron", de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; vineri, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Dragoste şi căpşuni", după David Hare; vineri, 28 noiembrie, ora 22.00 - "Noi 4", de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 18.30 - "Hally end", de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 15.00 - "XXL Fat Pig", de Neil LaBute", regia Cristi Juncu; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 21.00 - "Masculin/Feminin", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 30 noiembrie, ora 15.00 - "Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus", regia Doina Antohi; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 - "O seară altfel", cu Andrei Ciopec; duminică, 30 noiembrie, ora 21.30 - "Ieri, azi, mâine şi oricând", după Scott Organ, regia Conrad Mericoffer.

Teatrul de Artă: miercuri, 26 noiembrie, ora 20.15 - "Şi veni bărbatul la femeie", de Semion Zlotnikov, scenografia Raluca Chelaru; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 20.15 - "Moartea pentru patrie", de Mihai Ignat, regia Alexandru Maftei; duminică, 30 noiembrie, ora 20.15 - "Unora le place swingul", de Donna Hoke, regia Claudiu Puşcău.

Teatrul ACT: luni, 24 noiembrie, ora 19.00 - "Păi... despre ce vorbim noi aici, domnule?", de Cătălin Ştefănescu după romanul "Moromeţii", de Marin Preda, regia Alexandru Dabija; miercuri, 26 noiembrie, ora 19.00 - "Păi... despre ce vorbim noi aici, domnule?", de Cătălin Ştefănescu după romanul "Moromeţii", de Marin Preda, regia Alexandru Dabija; vineri, 28 noiembrie, ora 19.00 - "De ce n-o facem în drum?", regia Neil LaBute.

Teatrul În Culise: luni, 24 noiembrie, ora 20.00 - "Trei piese scurte despre sex", regia Cristian Bajora; joi, 27 noiembrie, ora 20.00 - "Scrisori către Rita", regia Cristian Bajora; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 - "Proştii sub clar de lună", regia Cristian Bajora; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 - "Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu", regia Cristian Bajora.

Teatrul Elisabeta: marţi, 25 noiembrie, ora 19.00 - "Încurcătura la nivel Înalt!", adaptare după piesa Out of order a dramaturgului englez Ray Cooney, regia Şerban Puiu; vineri, 28 noiembrie, ora 19.00 - "Sănătatea, suferinţa şi sufletul poporului român!; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 - "Steaua fără nume".

Teatrul Excelsior: luni, 24 noiembrie, ora 10.00 - "Zâna Zorilor", după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; luni, 24 noiembrie, ora 19.00 - "Azi... sau poate niciodată", regia Felicia Dalu; marţi, 25 noiembrie, ora 10.00 - "Crăiasa Zăpezii", dramatizare de Charles Way după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; marţi, 25 noiembrie, ora 17.00 - "Pinguinii melomani", regia Anca Zamfirescu, Alexandrina Halic; miercuri, 26 noiembrie, ora 10.00 - "Frumoasa şi Bestia", după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină; joi, 27 noiembrie, ora 10.00 - "Degeţica", adaptare de Aurel Mitran după HC Andersen, regia Aurel Mitran; vineri, 28 noiembrie, ora 10.00 - "Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils", adaptare de Ion Lucian după Selma Lagerlof, regia Mihaela Boboc-Manea; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 11.00 - "Când jucăriile spun Pa!", de Sâmziana Popescu, regia Attila Vizauer; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 17.00 - "În parc", de Magda Condurache, regia Magda Condurache; duminică, 30 noiembrie, ora 11.00 - "Hainele cele noi ale prinţului", după două poveşti de H.C. Andersen, regia Ilinca Stihi.

Teatrul Ion Creangă: Palatul Naţional al Copiilor - luni, 24 noiembrie, ora 10.00 - "Amintiri din copilărie", după Ion Creangă, regia Peter Kerek; miercuri, 26 noiembrie, ora 10.00 - "Amintiri din copilărie", după Ion Creangă, regia Peter Kerek.

Opera Comică pentru Copii: luni, 24 noiembrie, ora 11.00 - "Hansel şi Gretel", adaptare după Engelbert Humperdinck; marţi, 25 noiembrie, ora 11.00 - "Hansel şi Gretel", adaptare după Engelbert Humperdinck; vineri, 28 noiembrie, ora 17.00 - "Pygmalion", balet.

Teatrul Ţăndărică: Lahovari - luni, 24 noiembrie, ora 10.00 - "Fata babei şi fata moşneagului", regia Daniel Stanciu; marţi, 25 noiembrie, ora 10.00 - "Frumoasa din Pădurea Adormită", regia Mihai Gruia Sandu; miercuri, 26 noiembrie, ora 10.00 - "Prinţesa şi Broscoiul", regia Decebal Marin; joi, 27 noiembrie, ora 10.00 - "Fata babei şi fata moşneagului", regia Daniel Stanciu; vineri, 28 noiembrie, ora 10.00 - "Muzicanţii din Bremen", regia Attila Vizauer; vineri, 28 noiembrie, ora 18.00 - "Prinţesa şi Broscoiul", regia Decebal Marin; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 10.00 - "Mica Sirenă", regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 12.00 - "Mica Sirenă", regia Gabriel Apostol; duminică, 30 noiembrie, ora 10.00 - "Fata babei şi fata moşneagului", regia Daniel Stanciu; duminică, 30 noiembrie, ora 12.00 - "Fata babei şi fata moşneagului", regia Daniel Stanciu.

 

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 PSD, ultima crimă / Iordache va fi ales astăzi preşedintele Consiliului Legislativ. Mandatul e pe viaţă

2 ULTIMA ORĂ Alegerea lui Iordache este nulă? Pentru funcția de președinte al Consiliului Legislativ sunt necesa…

3 Noi informații / USR PLUS, scor peste așteptări la parlamentare / PSD și PNL merg cap la cap / Struțocămila lui Pont…

4 ULTIMA ORĂ Augustin Zegrean, fost președinte al CCR, și-a depus candidatura pentru șefia Consiliului Legislati…

5 Scandal amoros la ATI Giurgiu. Asistentă medicală bătută de o colegă care a acuzat-o că a făcut sex cu anestez…