Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea navigării sunteți de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Află detalii aici. De acord

Programul teatrelor bucureştene în perioada 8 - 14 decembrie

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Atelier: luni, 8 decembrie, ora 19.30 - "Plicul", de Liviu Rebreanu, regia Mircea Anca; miercuri, 10 decembrie, ora 20.00 - "Nebun din dragoste", de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; joi, 11 decembrie, ora 20.00 - "Anonimul veneţian", după "Anonimo veneziano", de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; vineri, 12 decembrie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 14 decembrie, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Studio: joi, 11 decembrie, ora 19.30 - "Sinucigaşul", de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; vineri, 12 decembrie, ora 19.30 - "Dumnezeu se îmbracă de la second-hand", de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.30 - "Dumnezeu se îmbracă de la second-hand", de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; duminică, 14 decembrie, ora 19.30 - "Bârfe, zvonuri şi minciuni", de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura: vineri, 12 decembrie, ora 20.00 - Allegro ma non troppo", de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; sâmbătă, 13 decembrie, ora 20.00 - "Acum ori niciodată", de Vladimir Krasnogorov; duminică, 14 decembrie, ora 20.00 - "Fata din curcubeu", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;

Sala Media: sâmbătă, 13 decembrie, ora 20.00 - "Carte de vizită", regia Eugen Cristea; duminică, 14 decembrie, ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu: marţi, 9 decembrie, ora 19.00 - "Conversaţie după înmormântare", de Yasmina Reza, regia Alexandru Darie; miercuri, 10 decembrie, ora 19.00 - "Pescăruşul", de A.P. Cehov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; vineri, 12 decembrie, ora 19.00 - "Scaunele", de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 - "Conversaţie după înmormântare", de Yasmina Reza, regia Alexandru Darie;

Sala Liviu Ciulei: joi, 11 decembrie, ora 18.00 - "Mecanica Inimii", de Mathias Malzieu, regia Chris Simion; vineri, 12 decembrie, ora 21.00 - "Mecanica Inimii", de Mathias Malzieu, regia Chris Simion; sâmbătă, 13 decembrie, ora 20.00 - "Arlechino moare?", de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 - "La grande magia", de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka.

Teatrul Odeon, Sala Studio: miercuri, 10 decembrie, ora 10.00 - "Copilăria lui Bach", regia Monica Ciută; joi, 11 decembrie, ora 19.30 - "Pescarul şi sufletul său", după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; vineri, 12 decembrie, ora 19.30 - "Viza de clown", de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail; sâmbătă, 13 decembrie, ora 18.00 - "Copilăria lui Bach", regia Monica Ciută; duminică, 14 decembrie, ora 19.30 - "Tipografic majuscul", un spectacol de Gianina Cărbunariu;

Sala Majestic: miercuri, 10 decembrie, ora 19.00 - "În container", de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; joi, 11 decembrie, ora 19.00 - "Un tramvai numit dorinţă", de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; vineri, 12 decembrie, ora 19.00 - "Când Isadora dansa", de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 - "Şefele", de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 - "Natură moartă cu nepot obez", de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt.

Teatrul Nottara, Sala George Constantin: marţi, 9 decembrie, ora 19.30 - "Împăratul neîmpărat", de Filip Columbeanu; joi, 11 decembrie, ora 19.30 - "Metoda (Metoda Gronholm)", de Jordi Galceran, regia Theodor-Cristian Popescu; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.30 - "Comedie de modă veche", de Alexei Arbuzov, regia Vasile Toma; duminică, 14 decembrie, ora 19.30 - "Poker Face", de Petr Kolecko, regia Adela Biţică;

Sala Horia Lovinescu: vineri, 12 decembrie, ora 19.00 - "Portugalia - Fericirea este în altă parte", de Zoltan Egressy; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 - "Soţul păcălit", de Moliere, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 - "Mobilă şi durere", de Teodor Mazilu, regia Alice Barb.

Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan: marţi, 9 decembrie, ora 19.30 - "Părinţi teribili", de Jean Cocteau, regia Diana Lupescu; vineri, 12 decembrie, ora 19.00 - "O scrisoare pierdută", de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 - "Zăpezile de altădată", de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu.

Teatrul Mic: luni, 8 decembrie, ora 17.00 - Gala 5 teatre - 5 licee; miercuri, 10 decembrie, ora 19.00 - "Volpone", după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; joi, 11 decembrie, ora 19.00 - "Cum iubeşte cealaltă jumătate", de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; vineri, 12 decembrie, ora 19.00 - "Băieşii de aur", de Neil Simon, regizori de platou Petre Moraru/Niki Ieremciuc; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 - "Visul unei nopţi de vară", după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 - "Profesiunea doamnei Warren", de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor.

Teatrul Foarte Mic: joi, 11 decembrie, ora 19.00 - "39 de trepte", adaptare de Patrick Barlow după un roman de John Buchan, regia Gabriela Dumitru; vineri, 12 decembrie, ora 19.00 - "Numele", de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 - "Livada de vişini", după A.P. Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 - "Somnoroasa aventură", de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.

Teatrul Evreiesc de Stat: marţi, 9 decembrie, ora 19.00 - "Frauhess şi grădinile ei", de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater; miercuri, 10 decembrie, ora 19.00 - "În vizită la domnul Green", de Jeff Baron, regia Erwin Şimşensohn; joi, 11 decembrie, ora 19.00 - "Teibele şi demonul ei", de Isaac Bashevis Singer & Eve Friedman, regia Szabo K Istvan.

Teatrul Metropolis: luni, 8 decembrie, ora 19.00 - "Peretele", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; marţi, 9 decembrie, ora 19.00 - "Peretele", de Lia Bugnar, regia Bugnar; sâmbătă, 13 decembrie, ora 16.00 - "Fantoma, dragostea mea!", de Noel Coward, regia Şerban Puiu; duminică, 14 decembrie, ora 18.00 - "Lecţia de violoncel", de Mona Radu, regia Felix Alexa.

Teatrul Masca: vineri, 12 decembrie, ora 19.00 - "Când dragostea poartă pâslari", regia Michele Modesto Casarin; sâmbătă, 13 decembrie, ora 11.00 - "Prostia omenească", regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 - "Acul Cumetrei Gurton", regia Mihai Mălaimare; duminică, 4 decembrie, ora 19.00 - "Romeo şi Julieta", regia Mihai Mălaimare.

Teatrul de Revistă C. Tănase: sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 - "Crăciun la Savoy", regia Cezar Ghioca; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 - "Sosesc deseară", de Tudor Muşatescu, regia Nae Cosmescu.

Teatrul de pe Lipscani: joi, 11 decembrie, ora 19.00 - "Măscăriciul", regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 - "În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine...", adaptare după Sean O'Casey, regia Horaţiu Mălăele; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 - "Hoţii de frumuseţe", regia Chris Simion.

Teatrul Elisabeta: marţi, 9 decembrie, ora 20.00 - "Astăzi e ziua mea", cu Ozana Barabancea; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 - "Bulgăraşi de veste bună", concert de Crăciun.

ArCuB: marţi, 9 decembrie, ora 19.00 - "Viţelul de aur", de Ilf şi Petrov, regia Eugen Gyemant.

Teatrul de Artă: luni, 8 decembrie, ora 19.15 - "întrebări fără... ştir", după Marin Sorescu, regia Margareta Nazarchevici; joi, 11 decembrie, ora 20.15 - "Voyeur", regia Claudiu Istodor; vineri, 12 decembrie, ora 20.15 - "Fă tu primul pas", de Jean Claude Carriere, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, 13 decembrie, ora 20.15 - "Unora le place swingul", regia Claudiu Puşcău; duminică, 14 decembrie, ora 20.15 - "Un bărbat şi mai multe femei", regia Bogdan Huşanu.

În Culise: luni, 8 decembrie, ora 20.00 - "Just about love", spectacol caritabil; marţi, 9 decembrie, ora 20.00 - "Lecţia", după Eugen Ionescu, regia Mona Gavrilaş; vineri, 12 decembrie, ora 19.00 - "Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu", regia Cristian Bajora; sâmbătă, 13 decembrie, ora 18.30 - "Scrisoare către Rita", regia Cristian Bajora; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 - "Prostii sub clar de lună", regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru: luni, 8 decembrie, ora 20.00 - "Ce ne spunem când nu ne vorbim", de Chris Simion, regia Chris Simion; marţi, 9 decembrie, ora 20.00 - "Dragostea durează trei ani", de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; sâmbătă, 13 decembrie, ora 15.00 - "Un cuplu ciudat", de Neil Simon, regia Doina Antohi; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 - "Textul, înainte de toate", de Doru Moţoc; sâmbătă, 13 decembrie, ora 22.00 - "Fă-mi loc!", de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; duminică, 14 decembrie, ora 15.00 - "Două liniuţe", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 - "Talk to the bomb", de Rucsandra Pop, regia Lala Misosniky; duminică, 14 decembrie, ora 22.00 - "Masculin/Feminin", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Luni: sâmbătă, 13 decembrie, ora 17.30 - "Stă să plouă", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Act: vineri, 12 decembrie, ora 19.00 - "Fidelitate", de Chazz Palminteri, regia Dragoş Campan.

Unteatru: luni, 8 decembrie, ora 19.00 - "La ţigănci", după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; marţi, 9 decembrie, ora 19.00 - "La ţigănci", după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; miercuri, 10 decembrie, ora 19.00 - "Trei femei înalte", după Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu; joi, 11 decembrie, ora 19.00 - "Trădare", de Harold Pinter, regia Sânziana Stoican; vineri, 12 decembrie, ora 19.00 - "Ce zile frumoase", de Samuel Beckett, regia Sânziana Stoican; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 - "Poezia visului", un spectacol de Miriam Răducanu.

Opera Comică pentru Copii: luni, 8 decembrie, ora 11.00 - "Poveste de Crăciun"; luni, 8 decembrie, ora 13.00 - "Poveste de Crăciun"; marţi, 9 decembrie, ora 11.00 - "Poveste de Crăciun"; luni, 8 decembrie, ora 13.00 - "Poveste de Crăciun"; vineri, 12 decembrie, ora 17.00 - "Poveste de Crăciun".

Teatrul Ion Creangă. (Teatrul Excelsior): marţi, 9 decembrie, ora 10.00 - "Crăiasa Zăpezii", dramatizare de Charles Way după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; marţi, 9 decembrie, ora 18.00 - "Iglu", regia Voicu Hetel; miercuri, 10 decembrie, ora 17.00 - "Rotocol", un spectacol de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic; sâmbătă, 13 decembrie, ora 11.00 - "Crăiasa Zăpezii" dramatizare de Charles Way după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; sâmbătă, 13 decembrie, ora 18.00 - "Crăiasa Zăpezii" dramatizare de Charles Way după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt;

Teatrul Ion Creangă (Teatrul Nottara): miercuri, 10 decembrie, ora 10.00 - "Războiul bucatelor", de Ioan Gârmacea după Petre Ispirescu, regia Mihai Manolescu.

Teatrul Ion Creangă (Palatul Naţional al Copiilor): joi, 11 decembrie, ora 10.00 - "Amintiri din copilărie", de Peter Kerek după Ion Creangă, regia Peter Kerek; vineri, 12 decembrie, ora 10.00 - "Amintiri din copilărie", de Peter Kerek după Ion Creangă, regia Peter Kerek; duminică, 14 decembrie, ora 11.00 - "Amintiri din copilărie", de Peter Kerek după Ion Creangă, regia Peter Kerek.

Teatrul Excelsior: miercuri, 10 decembrie, ora 10.00 - "Kiki şi Bozo", de Andreea Vălean, regia Peter Kerek; joi, 11 decembrie, ora 10.00 - "Mica sirenă", după Hans Christian Andersen, regia Olimpia Arghir; vineri, 12 decembrie, ora 18.00 - "Kiki şi Bozo", de Andreea Vălean, regia Peter Kerek; duminică, 14 decembrie, ora 11.00 - "Hainele cele noi ale prinţului", după două poveşti de HC Andersen, regia Ilinca Stihi.

Teatrul Ţăndărică: luni, 8 decembrie, ora 10.00 - "Prinţesa şi Broscoiul", regia Decebal Marin; sâmbătă, 13 decembrie, ora 10.00 - "Punguţa cu doi bani", regia Decebal Marin; sâmbătă, 13 decembrie, ora 12.00 - "Punguţa cu doi bani", regia Decebal Marin; duminică, 14 decembrie, ora 10.00 - "Albă ca Zăpada", regia Cristian Pepino; duminică, 14 decembrie, ora 12.00 - "Albă ca Zăpada", regia Cristian Pepino.

 


Trimite pe WhatsApp

Citește și:

populare
astăzi

1 Prima MUIE de la Orban! Exclude OUG în domeniul justiției dacă devine premier. La fel ca Dăncilă! Botnița proc…

2 11 posibile nume de miniştri din Guvernul Orban. Turcan nu intră în guvern

3 RISE Project detonează NUCLEARA! ADEVĂRUL despre Dan Barna!

4 Asta e de DNA! Cuc a ras luni toată conducerea CFR pentru că a refuzat să semneze ilegal contracte de peste un…

5 Scrisoare cutremurătoare către parlamentarii care au votat legea recursului compensatoriu: Vă consider părtaş…

recomandări

Te ia DNA: Victor Ponta

S-a lansat Milionarul pentru Android! Descarcă din Play Store

Cum se comportă noul iPhone 6s când e scăpat pe jos