Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 20 - 26 aprilie

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 20 - 26 aprilie.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio - luni, 20 aprilie, ora 20.00 - "Străini în noapte", regia Radu Beligan;

duminică, 26 aprilie, ora 19.30 - "Idolul şi Ion Anapoda", de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar;

Sala Mare:

marţi, 21 aprilie, ora 19.00 - "Înşir'te mărgărite", după Victor Eftimiu, versiunea scenică de Dan Puric, regia Dan Puric;

Sala Mică:

miercuri, 22 aprilie, ora 20.00 - "Dragoste în patru tablouri", de Lukas Barfuss, regia Elena Morar;

joi, 23 aprilie,ora 20.00 - "Piesă pentru frate şi soră", de Tennessee Williams, regia Iris Spiridon;

vineri, 24 aprilie, ora 20.00 - "Distopie. Shakespeare. Remix", regia Catinca Drăgănescu;

duminică, 26 aprilie, ora 20.00 - "Ziua în care nu se cumpără nimic", de Kim Atle Hansen, regia Horia Suru;

Sala Pictura:

miercuri, 22 aprilie, ora 20.00 - "Allegro, ma non troppo", de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa;

joi, 23 aprilie, ora 20.00 - "Allegro, ma non troppo", de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa;

sâmbătă, 25 aprilie, ora 20.00 - "Omul care a văzut moartea", de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor;

duminică, 26 aprilie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Atelier:

vineri, 24 aprilie, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

sâmbătă, 25 aprilie, ora 20.00 - "20 de ani în Siberia", după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu;

duminică, 26 aprilie, ora 20.00 - "Fata din curcubeu", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar

Sala Media: duminică, 26 aprilie, ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Bulandra

Sala Toma Caragiu:

marţi, 21 aprilie, ora 18.30 - "Ivanov", de A.P. Cehov, regia Andrei Şterban;

joi, 23 aprilie, ora 19.00 - "Omul cel bun din Seciuan", de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban;

duminică, 26 aprilie, ora 19.00 - "Conversaţie după înmormântare", de Yasmina Reza, regia Alexandru Darie;

Sala Liviu Ciulei:

miercuri, 22 aprilie, ora 19.00 - "Moartea unui comis voiajor", de Arthur Miller, regia Felix Alexa;

sâmbătă, 25 aprilie, ora 20.00 - "Dumnezeu iubeşte", de Zlata Demina, regia Ioana Petre;

duminică, 26 aprilie, ora 19.00 - "Artă", de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu.

Teatrul Odeon

Sala Studio:

marţi, 21 aprilie,ora 19.30 - "Îndoiala", de John Patrick Shanley, regia Eugen Gyemant;

vineri, 24 aprilie, ora 19.30 - "Tipografic majuscul", un spectacol de Gianina Cărbunariu;

sâmbătă, 25 aprilie, ora 19.30 - "Contra democraţiei", de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija;

duminică, 26 aprilie, ora 19.30 - "De vânzare/For Sale", un spectacol de Gianina Cărbunariu;

Sala Majestic:

sâmbătă, 25 aprilie, ora 19.00 - "Trei generaţii", de Lucia Demetrius, regia Dinu Cernescu;

duminică, 26 aprilie, ora 19.00 - "Trei generaţii", de Lucia Demetrius, regia Dinu Cernescu.

Teatrul Nottara

Sala Horia Lovinescu:

joi, 23 aprilie, ora 19.00 - "Visul unei nopţi de iarnă", de Tudor Muşatescu;

vineri, 24 aprilie, ora 19.00 - "Un pic prea intim", de Rajiv Joseph, regia Cristi Juncu;

sâmbătă, 25 aprilie, ora 19.00 - "Soţul păcălit", după J.B.P. Moliere, regia Mircea Cornişteanu;

duminică, 26 aprilie, ora 19.00 - "Vacanţă în Guadelupa", de Pierre Sauvil şi Eric Assous, un spectacol de Diana Lupescu;

Sala George Constantin:

joi, 23 aprilie, ora 19.30 - "Panică", de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu;

sâmbătă, 25 aprilie, ora 19.00 - "Vestul singuratic", de Martin McDonagh, regia Cristi Juncu;

duminică, 26 aprilie, ora 19.30 - "Aici nu-i de joacă", după Pauline Daumale, un spectacol de Catrinel Dumitrescu.

Teatrul Evreiesc de Stat: (se joacă la Teatrul de Artă)

marţi, 21 aprilie, ora 19.00 - "Tangou Final", de Mario Diament, regia Moshe Yassur; (se joacă la Teatrul Bulandra)

vineri, 24 aprilie, ora 19.00 - "Teibale şi demonul ei", de Issac Bashevis Singer % Eve Friedman, regia Szabo K. Istvan; (se joacă la Teatrul de Artă)

duminică, 26 aprilie, ora 19.00 - "Yom Kippur", de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea.

Teatrul de Comedie

Sala Radu Beligan:

luni, 20 aprilie, ora 19.00 - "Amanta", regia Armand Calinovici;

marţi, 21 aprilie, ora 19.00 - "Revizorul", de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele;

miercuri, 22 aprilie, ora 19.00 - "Bani din cer", de Ray Conney, regia Horaţiu Mălăele;

joi, 23 aprilie, ora 19.00 - "Spiritul de familie", de Eric Assous, regia Radu Beligan;

vineri, 24 aprilie, ora 19.00 - "Acasă la tata", de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci;

sâmbătă, 25 aprilie, ora 19.00 - "În plină glorie!", de Peter Quilter, regia Răzvan Mazilu;

Sala Nouă: joi, 23 aprilie, ora 19.00 - "C.E.O.", de Stig Larsson, regia Vladimir Anton.

Teatrul Metropolis:

marţi, ora 19.00 - "Doctor, femei şi alte întâmplări", regia Vlad Corbeanu;

miercuri, ora 19.00 - "Ţarul Ivan îşi schimbă meseria", regia de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag;

joi, ora 19.00 - "Cine e fazanul?";

vineri, ora 19.00 - "Peretele", regia Lia Bugnar; sâmbătă, ora 16.00 şi ora 19.00 - "Peretele", regia Lia Bugnar;

duminică, ora 19.00 - "N(aum)", de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan.

Teatrul "Ion Creangă": marţi, ora 17.00 şi ora 19.00 - "În parc", regia Magda Condurache.

Teatrul Excelsior:

marţi, ora 10.00 - "Insula misterioasă"; miercuri, ora 10.00 - "Cocoşelul neascultător";

vineri, ora 18.00 - "The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu" de Alan Bennett, regia Vlad Cristache;

vineri, ora 11.00, 16.00 şi 18.00 - "Insula misterioasă";

duminică, ora 11.00 - "Vrăjitorul din Oz"; ora 18.00 - "Notre Dame de Paris".

Teatrul Ţăndărică:

vineri, ora 18.00 - "Cui i-e frică de Bau-Bau?";

sâmbătă, ora 10.00 şi ora 12.00 - "Motanul încălţat";

duminică, ora 10.00 şi ora 12.00- "Albă ca Zăpada".

Teatrul Masca:

vineri, ora 19.00 - "Vicleniile lui Scapino";

sâmbătă, ora 19.00 - "Romeo şi Julieta"; ora 19.00 - "Secretul Lui Pulcinel" (sala Cafe-Teatru);

duminică, ora 19.00 - "Căsătoria"; ora 19.00 "Parapanghelos".

Teatrul de Revistă "Constantin Tănase":

sâmbătă, ora 19.00 - "Sosesc deseară";

duminică, ora 19.00 - "Revista Revistelor".

Teatrul Foarte Mic: joi, ora 19.00 - "Interpretul".

Teatrul În Culise:

luni, ora 20.00 - "Audiţia", regia Cristian Bajora;

marţi, ora 20.00 - "Noaptea one man show-ului";

miercuri, ora 19.00 - improvizaţie trupa iELE; ora 21.00 - "Zapping";

joi, ora 19.00 - "Proştii sub clar de lună";

vineri, ora 19.00 - "Clinica sinucigaşilor";

sâmbătă, ora 18.00 - "Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu"; ora 21.00 - "Scrisori către Rita";

duminică, ora 18.00 - "Cum se duce totul dracu’"; ora 21.00 - "Diamante şi narcotice".

Godot sub Scenă:

vineri, ora 19.00 - "La ginecolog" de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea;

sâmbătă, ora 19.00 - "O seară altfel" de Andrei Ciopec; ora 22.00 - "Disco Love" după texte de Yasmina Reza, Olivier Lecot, Jean Dujardin;

duminică, ora 19.00 - "Talk to the bomb" de Rucsandra Pop, regia Lala Misosniky.

Greenhours, Teatrul Luni: luni, ora 20.00 - "Cercetătorii japonezi" de Maria Manolescu & Peca Ştefan.

Teatrul Act: vineri, ora 19.00 - "Flori pentru Algernon".

Teatrul de Artă Bucureşti:

miercuri, ora 19.00 - "Eternul spectator", regia Daniela Marin;

joi, ora 20.15 - "Dureri fantomă", Bogdan Budeş;

vineri, ora 19.15 - "Fă tu primul pas", regia Andrei Munteanu;

sâmbătă, ora 21.15 - "Şi veni bărbatul la femeie", regia Bogdan Budeş.

Teatrul unteatru:

miercuri, ora 19.00 - "La ţigănci", regia Andrei şi Andreea Grosu;

joi, ora 19.00 - "La ţigănci";

sâmbătă, ora 19.00 - "Cinci ore cu Mario", regia Mariana Cămărăşan;

duminică, ora 19.00 - "Frumoasa călătorie a urşilor panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt" de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu.

Opera Comică pentru Copii: vineri, ora 18.00 - "Flautul fermecat".

Teatrul de pe Lipscani, Sala Mare:

marţi, ora 19.30 - "Mă mut la mama!";

miercuri, ora 19.30 - "Mă mut la tata?";

joi, ora 19.30 - "Hoţii de frumuseţe";

vineri, ora 19.30 - "Femeia care şi-a pierdut jartierele";

sâmbătă, ora 19.30 - "Jocul vieţii şi al morţii".

Teatrul Elisabeta: vineri, ora 19.00 - "Fraţii Karamazov".

Teatrul Mignon:

luni, 21.15 - "I.O.N.A.", regia Danni Ionescu;

marţi, ora 19.30 - "Amalia respiră greu", regia Amalia Olaru; ora 21.15 - "Certificat de om simplu" de Constantin Venerus Popa.

Sala ArCuB:

miercuri, ora 20.00 - "Însemnările unui nebun", regia Felix Alexa;

joi, ora 20.00 - "Însemnările unui nebun";

duminică, ora 19.00 - "Noapte bună, mamă!" de Marsha Norman, regia Mircea Cornişteanu.

CREART, Sala Teatrelli: vineri, ora 21.30 - "Joc de pisici", regia Gelu Colceag.

 


Trimite pe WhatsApp

Citește și:

populare
astăzi

1 Mare grijă, urmează cele mai dure zile! Pericolul ca România să se transforme într-un focar uriaș n-a trecut!

2 VIDEO Foarte util / Medic din prima linie în lupta cu COVID-19 despre „mitul tratamentelor minune” și fake-urile…

3 BREAKING Sorina Pintea a revenit asupra demisiei de la șefia Spitalului Județean din Baia Mare și a fost repus…

4 Începe să se-ntâmple ce-am văzut în filmele SF / Apare conceptul paşapoartelor COVID şi al paşapoartelor de vacc…

5 Aici trebuia dat cu tunul, în adevăratul buboi! Termitele bugetare despre care nu vorbește nimeni

recomandări

Te ia DNA: Ioan Chelaru

S-a lansat Milionarul pentru Android! Descarcă din Play Store

Un videoclip care îți încălzește inima