ASA Tg. Mureș, calificată în sferturile Cupei României

ASA Târgu Mureș s-a calificat miercuri în sferturile de finală ale Cupei României după ce a dispus cu 1-0 (0-0) de divizionara secundă SC Bacău, pe terenul acesteia, în optimile de finală ale competiției. Unicul gol a fost marcat în minutul 56, din penalty, de argentinianul Nicolas Gorobsov. Lovitura de la 11 metri a fost acordată foarte ușor de arbitrul Marian Balaci.

Portarul echipei mureșene, Adrian Viciu, a avut mai multe intervenții remarcabile, mai ales în prima repriză. Viciu este de obicei rezerva lui Eduard Stăncioiu.

În faza precedentă a competiției, SC Bacău a reușit surpriza, eliminând-o pe CS Universitatea Craiova la loviturile de departajare.

În sferturile de finală ale Cupei României s-au mai calificat, marți, ACS Poli Timișoara, Astra Giurgiu și CSMS Iași.

SC Bacău — ASA Târgu Mureș 0-1 (0-0), Stadion Letea — Bacău

A marcat: Nicolas Gorobsov (56 penalty)
Arbitru: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); arbitri asistenți: Imre-Laslo Bucsi (Sfântu Gheorghe), Gabriel Sabin Stroe (Pitești);
Arbitru de rezervă: Bogdan Ionuț Anghelinei (Galați)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galați) — CCA, Bogdan Gheorghiță (Vaslui) — FRF