Baschet masculin: Spania, în finala Eurobasket 2015

Echipa Spaniei s-a calificat în finala Campionatului European de baschet masculin - Eurobasket 2015, joi seara, după ce a învins formația Franței cu scorul de 80-75 (17-20, 15-13, 16-23, 18-10, 14-9), după prelungiri, în semifinala disputată la Villeneuve-d'Ascq, lângă Lille. Ibericii datorează victoria lui Pau Gasol, care a făcut un meci formidabil, marcând nu mai puțin de 40 de puncte.

În finală, Spania va întâlni învingătoarea dintre Serbia și Lituania.

Nicolas Batum a reușit să trimită meciul în prelungiri, grație unui coș de trei puncte reușit cu 14 secunde înainte de expirarea timpului regulamentar, dar același jucător a irosit apoi trei aruncări libere care ar fi dus meciul într-o nou repriză de prelungiri.

Spania și-a luat astfel revanșa în fața Franței pentru cele două înfrângeri ''grele'' suferite, în 2013 în semifinala Eurobasket, când echipa din Hexagon a cucerit titlul continental, și din sferturile Cupei Mondiale de anul trecut, chiar la Madrid.

Grație acestui succes, Spania și-a asigurat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Spania are deja două titluri europene în palmares, câștigate în 2009 și 2011, și va juca a cincea finală la ultimele șapte ediții ale Eurobasket.

În fața a 26.922 spectatori au evoluat echipele:
Spania: Pau Gasol (40 puncte), Rudy Fernández (7), Ribas, Llull (7), Mirotic (7); Reyes (2), Rodríguez (15), Claver (2).
Franța: Batum (14 p), Parker (10), De Colo (14), Diaw (5), Gobert (8); Lauvergne (11), Fournier (3), Pietrus, Gelabale (10). AGERPRES