Ciclism - Turul Franței: BMC a câștigat etapa a 9-a, Chris Froome rămâne în galben

Formația BMC a câștigat duminică etapa a 9-a a Turului ciclist al Franței, un contratimp pe echipe de 28 kilometri disputat între localitățile bretone Vannes și Plumelec, în timp ce Sky, trupa liderului cursei, Chris Froome, a sosit pe 2, la doar 1 secundă (mai exact 62 de sutimi), astfel că britanicul și-a păstrat tricoul galben. Pe locul 3, la doar 4 secunde de învingător, s-a situat Movistar, operațiunea fiind una excelentă pentru columbianul Nairo Quintana, favoritul grupării spaniole, pentru succesul final pe 26 iulie, la Paris, acesta ieșind excelent dintr-o probă, cea a contracronometrului, pe care, ca grimpeur prin definiție, o stăpânește mai puțin.

Echipa Tinkoff-Saxo, a unui alt favorit, spaniolul Alberto Contador, a venit pe 4, acesta cedând 27 secunde față de Froome, în timp ce Astana, formația deținătorului trofeului, Vicenzo Nibali, a lăsat 35 de secunde, timpii luați în considerare în clasamentele individuale fiind cele ale echipei.

În aceste condiții, după liderul Froome a urcat pe locul secund la general americanul Tejay van Garderen, de la BMC, la 12 secunde, iar pe 3 a apărut tot un component al formației câștigătoare a etapei, belgianul Greg van Avermaet, la 27 secunde.

Luni este prima zi de pauză a acestei ediții, pentru ca de săptămâna viitoare plutonul să dea piept cu muntele. AGERPRES

1 Descoperire care dă de gândit în Brazilia...

2 VIDEO De azi se va circula pe 12 km noi din A0, permițând șoferilor o legătură pe autostradă în partea de sud a Capitalei între DN6, DN5 și DN4

3 O profesoară de Română care susține că „Luceafărul“ lui Eminescu este roman, greu de demis

4 A început „detonarea” lui Piedone? A apărut o „personajă” nouă în peisaj...

5 „Dacă rămâneam cu el era vai de vieţişoara mea. Era un diavol frumos” / I-a fost amantă lui Florin Piersic timp de 9 ani