FIFA a predat mai multe documente justiției elvețiene

Federația Internațională de Fotbal (FIFA) a predat mai multe documente informatice la solicitarea justiției elvețiene, a anunțat FIFA într-un comunicat.

Mai multe documente și date solicitate de ministerul public elvețian au fost transmise de către FIFA, aflată în centrul unui grav scandal de corupție.

Ministerul public elvețian a confirmat primirea documentelor, dar nu a dat detalii despre natura actelor solicitate sau dacă este vorba de computere din cadrul FIFA. BBC susține că documentele solicitate provin din birourile lui Joseph Blatter, secretarului general Jerome Valcke și al directorului financiar Markus Kattner.

Pe 10 martie, ministerul public elvețian a deschis o anchetă penală privind posibile nereguli la atribuirea Cupelor Mondiale din 2018 și 2022. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 Eșecul cabinetului Veștea în Parlament: Câștigători, perdanți și scenarii politice post-vot

5 Gelu Duminică, după eșecul Guvernului Veștea: «Culmea ironiei e să vezi trădătorii cum sunt trădaţi»