Fotbal: Bayer Leverkusen - Atletico Madrid 1-0, în optimile Ligii Campionilor

Echipa germană Bayer Leverkusen a învins cu scorul de 1-0 (0-0) formația spaniolă Atletico Madrid, finalista ediției trecute a Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, pe teren propriu, în prima manșă a optimilor de finală ale competiției.

Internaționalul turc Hakan Calhanoglu a marcat singurul gol al partidei, în min. 57, cu un șut din unghi la colțul scurt. Bayer a avut și o bară, în minutul 26, la șutul lui Spahic din afara careului. Și oaspeții au avut o situație mare de gol (45+3), dar Leno s-a opus la șutul lui Tiago.

Atletico, nevoită să efectueze două schimbări încă din prima repriză, după accidentările lui Siqueira și Saul Niguez, a terminat meciul în zece oameni, portughezul Tiago fiind eliminat în minutul 76.

Pentru ''aspirine'' a fost prima victorie în această fază a competiției în istoria participărilor sale în Champions League. Madrilenii au suferit doar a doua înfrângere în Liga Campionilor din septembrie 2013 încoace.

În retur, programat pe 17 martie, la Madrid, Atletico nu va putea conta, alături de Tiago, nici pe fundașul uruguayan Diego Godin, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.

Bayer Leverkusen — Atletico Madrid 1-0
A marcat: Hakan Calhanoglu (57).
Leverkusen, BayArena: 30.210 spectatori.
Liga Campionilor — optimi (tur)

Bayer Leverkusen: Bernd Leno — Roberto Hilbert, Kyriakos Papadopoulos, Emir Spahic, Wendell — Karim Bellarabi, Gonzalo Castro, Hakan Calhanoglu (Julian Brandt, 87), Lars Bender (căpitan; Simon Rolfes, 68), Son Heung-min — Josip Drmic (Stefan Kiessling, 80). Antrenor: Roger Schmidt.

Atletico Madrid: Miguel Angel Moya — Juanfran, Miranda, Diego Godin, Guilherme Siqueira (Jesus Gamez, 38) — Arda Turan (Fernando Torres, 64), Gabi (căpitan), Tiago, Saul Niguez (Raul Garcia, 42) — Mario Mandzukic, Antoine Griezmann. Antrenor: Diego Simeone.

Arbitru: Pavel Kralovec (Cehia)

Cartonașe galbene: Tiago (22, 76), K. Papadopoulos (36), Wendell (58), Godin (60), L. Bender (62), Castro (88), Kiessling (89), Torres (89), Jesus Gamez (90+2).

Cartonaș roșu: Tiago (76).