Fotbal: Echipa antrenată de Cosmin Contra, învinsă în La Liga

Echipa Getafe, la ultimul său meci cu antrenorul român Cosmin Contra, a fost învinsă cu 2-1 pe teren propriu de Rayo Vallecano, duminică, în etapa a 17-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

La meciul de adio al lui Contra, Getafe a deschis rapid scorul, în minutul 3, grație lui Alvaro Vazquez, dar a fost egalată în minutul 39, când a punctat Jozabed 39. Raul Baena a adus victoria oaspeților cu golul său din minutul 64. Francezul Karim Yoda, fostul jucător al Astrei Giurgiu, a evoluat la Getafe până în minutul 55.

Cosmin Contra a fost pe banca lui Getafe la acest meci, înainte de a semna cu clubul chinez Guangzhou R&F.

În La Liga, sâmbătă au avut loc meciurile:
Malaga — Almeria 1-2
Au marcat: Samuel Garcia Sanchez 73, respectiv Tomer Hemed 39, 76 penalty
Cartonaș roșu: Michel Macedo (Almeria, 90+3)

Deportivo La Coruna — Athletic Bilbao 1-0
A marcat: Ivan Cavaleiro 24

Elche — Villarreal 2-2
Au marcat: Jonathas 26, Victor 35, respectiv Luciano Vietto 12, Ikechukwu Uche 17

FC Sevilla — Celta Vigo 1-0
A marcat: Nicolas Pareja 32
Cartonaș roșu: Carles Planas (Celta, 21)

Atletico Madrid — Levante 3-1
Au marcat: Antoine Griezmann 18, 47, Diego Godin 82, respectiv Nabil El Zhar 62

Duminică mai au loc partidele Valencia — Real Madrid, Espanyol — Eibar și Real Sociedad — Barcelona. Etapa se încheie luni, cu meciul Cordoba — Granada.

În clasament conduce Real Madrid — 39 de puncte (15 meciuri), urmată de FC Barcelona — 38 (16 j), Atletico — 38 p, FC Sevilla — 33 p (16 j), Valencia — 31 p (16 j), Villarreal — 31 p. Getafe este pe locul 13, cu 17 puncte.

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu)

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!