Fotbal: FC Barcelona, umilită de Athletic Bilbao în Supercupa Spaniei

Fotbal: FC Barcelona, umilită de Athletic Bilbao în Supercupa Spaniei

Echipa Athletic Bilbao a învins fără drept de apel, cu scorul de 4-0 (1-0), formația FC Barcelona, în prima manșă a Supercupei Spaniei la fotbal, disputată vineri seara pe stadionul San Mames din Bilbao. Atacantul Aritz Aduriz a fost eroul gazdelor, reușind să marcheze de trei ori pe parcursul reprizei secunde, în minutele 53, 62 și 68 (ultimul din penalty), după ce Mikel San Jose a deschis scorul în prima parte a jocului (min.13).

FC Barcelona, campioana en titre a Spaniei și deținătoarea trofeului Ligii Campionilor, revine astfel cu picioarele pe pământ, la doar câteva zile după ce reușise să cucerească Supercupa Europei, în fața unei alte formații spaniole, FC Sevilla (scor 5-4 după prelungiri).

În urma eșecului categoric de la Bilbao, Messi și colegii săi vor avea o misiune aproape imposibilă în manșa secundă a Supercupei Spaniei, programată luni, 17 august, pe stadionul Camp Nou din Barcelona. AGERPRES 


populare
astăzi

1 Citiți asta, oameni buni! Câți sinecuriști ca ăștia or fi în toată România?

2 BREAKING „Un bârlog de tâlhari” / Președintele Germaniei, atac fără precedent la conducătorii SUA

3 Așa o fi?

4 Presa din Ungaria / „Ursula von der Leyen face România măreață. Ce s-a întâmplat este fără precedent”

5 Cine era femeia ucisă de ICE. Proteste în mai multe orașe din SUA după violențele din Minneapolis